Çek Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Çek Parlamentosu’nun Nisan 2016’da ülkenin isminin Çekya olarak değiştirilmesi üzerine bir karar aldı. Karar henüz resmileşmese de ülkenin Dış İşleri Bakanı Lubomir Zaoralek, gerekli başvuruların Birleşmiş Milletler’e yapılacağını duyurdu.

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Toplamda 14 ili bulunan ülkenin en büyük şehri, aynı zamanda başkent olan Prag şehridir. Ülke, Avrupa’nın en büyük ateist nüfusunu barındıran ikinci ülkesidir. Toplumun ortalama 60’ının dini inancı yoktur. Bundan dolayı kilise ve manastırlar konser salonu, müze ve benzeri alanlarda hizmet vermektedir.

1

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granattaşıdır. Ayrıca bira ülkenin en önemli sembollerindendir. Avrupa'nın kişi başına düşen bira tüketiminin en çok olduğu ülke Çek Cumhuriyeti’dir. Sanat, Çek halkının hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Bohemya halkı müziğe olan düşkünlükleriyle bilinir. 6-15 yaş arasında eğitimin mecburi ve parasız olduğu ülkede okuma-yazma bilenlerin oranı %99’dur.