Google+

Arama formu

Dağcılar Sarıkamış Şehitleri için Allahuekber Dağları'na tırmandı

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun gerçekleştirdiği Sarıkamış Şehitleri Anma Tırmanışı için 25 Aralık'ta yola çıkan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyeleri Umut Ulaş Tan, Hüseyin Kamış, Çağatay Önder, İrfan Önder, Esin Coşgun ve Türkiye Dağcılık Federasyonu üyesi diğer Dağcı Toplulukları; 27 Aralık 2015 tarihinde Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları’nın 3120 metre yükseklikteki zirvesine çıkarak tırmanışı tamamladılar.

1914 yılı Aralık ayında gerçekleşen Sarıkamış Harekâtı’nda binlerce şehit veren Osmanlı İmparatorluğu askerleri anısına Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından her yıl yapılan Allahuekber Zirve Tırmanışı, 2015 yılında da yüzlerce dağcının katılımıyla gerçekleştirilmiş oldu.

25 Aralık gecesi Sarıgün Köyü’nde kamp kuran Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyesi 5 dağcı, 26 Aralık günü sabah saat 10.00’da tırmanış için harekete geçti ve saat 13.30’da zirve tırmanışının yapılacağı ana kampa vardılar.

27 Aralık günü sabah ise saat 07.00’de zirve tırmanışına başlayan dağcılarımız, 09.30’da zirveye ulaşıp Sarıkamış Şehitleri için saygı duruşunda bulundular.

09.45’te inişe geçen dağcılar 14.30’da Sarıgün Köyü’ne geri dönerek tırmanışı başarıyla gerçekleştirdiler.

Dağcılar Sarıkamış Şehitleri için Allahuekber Dağları'na tırmandı