Google+

Arama formu

Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilan etti

İspanya'nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti. 1 Ekim 2017'de gerçekleştirilmiş olan bağımsızlık referandumunda halkın % 43’ü oy kullanmıştı ve sandıklardan bağımsızlık için % 90 oranında "evet" oyu çıkmıştı ancak bu oylama İspanya tarafından yasa dışı olarak değerlendirilmişti.

İspanya’da Katanların bağımsızlıklarını ilan etmek için gerçekleştirdikleri referandumun yarattığı gerginlik bugün de tüm şiddetiyle devam ediyor. Katalonya özerk yönetimi parlamentosu bağımsızlık ilanı için oylama gerçekleştirdi ve tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilan etti

İspanyol Senatosu ise Katalan hükûmetinin feshedilmesini oylamaya hazırlanıyor. İspanya Başbakanı Rajoy Senato'daki kritik oylama öncesi Katalonya lideri Puigdemont'u görevden almak için yetki istedi. Senatonun Katalonya'nın özerkliğini feshedeceği 155. maddeyi oylayarak kabul etmesi bekleniyor.

Mariano Rajoy, İspanya Senatosu'nda gerçekleştirdiği konuşmada, Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont ve ekibini görevden almak istediğini açıkladı.

Rajoy, özerk bölgenin yetkilerini almaları gerektiğinin çünkü önlerinde başka seçenek olmadığının altını çizerken, Katalonya yönetiminin hukukun üstünlüğü prensibine uymamadığını ve suç işlediğini belirtti. Rajoy'un konuşması, kendisinin başkanı olduğu Halk Partisi üyesi senatörlerce alkışlandı.

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catalá, "Biz İspanyolları bölmek için burada değiliz. Ancak birileri İspanya toprağı adına bir bağımsızlık ilan edecek olursa, bunu yetkilerini aştığı için yapamazlar" diye konuşmuştu.