Google+

Arama formu

Senenin en uzun gecesi bu gece

Bugün 21 Aralık yani Kuzey Yarım Küre için gün dönümü. Bunun anlamı ise senenin en uzun gecesi demek. Aynı zamanda Kuzey Yarım Küre için kışın başlangıcının da habercisi olan bu gece Zemheri Başlangıcı olarak da nitelendiriliyor. Aydınlanma dairesinin Kutup dairelerine teğet geçtiği bu tarihten sonra ne olacak? Kuzey Yarım Küre’de gündüzler gecelerden daha kısa olmaya devam edecek, fakat aynı zamanda geceler kısalacak. Ta ki 21 Mart’taki ekinoksa kadar.

Maya’ların inancına göre 21 Aralık 2012 Dünya’nın da sonunun tarihiydi. Bundan dört sene önce bir takım astronomi ve bilim tartışmalarına sebep olan bu tahminin asılsızlığı 22 Aralık sabahında anlaşıldığından bu yana, Güneş Sistemi kendi akışındaki devrini sürdürüyor. Velhasıl 21 Aralık zaten yüzünü gösteren kışın resmi olarak başlangıç noktası. Artık kış geldi. Fakat bu durum Kuzey Yarım Küre için geçerli elbette. Zira bugün Güney Yarım Küre’de yaşayanlar için yazın başlangıcı. Aynı zamanda Güney Yarım Küre’de en uzun gün demek.

Pagan dinlerde Yula Bayramı olarak kutlanan Kış Gündönümü, Gökyüzü Kraliçesi’nin Işığın Oğlu’nu doğurduğu gün olarak kabul ediliyor. Güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik gelmesi sebebiyle Oğlak’ın "Tanrıların Kapısı” olarak kabul edildiği tarih, Güneş’in yükselişini ve büyüyen gücü temsil etmekte. Çok tanrılı dinlerde erkeği temsil eden Güneş’in tekrar dönüşü olarak da kutlanan bu gece, kapıların bekçisi Janus ile temsil edilir.