Google+

Arama formu

Suudi Arabistan'da sinema yasağı kalkıyor

Suudi Arabistanlı yetkililerin bugün (11.12.2017 Pazartesi) yaptığı açıklamaya göre, Krallık’ta kamuya ait sinemaların üzerindeki yasak kalkacak. Yasak kalktıktan sonra önümüzdeki senenin (2018 yılı) başlarından itibaren ilk sinemaların açılması planlanıyor. 35 yıldır süregelen sinema yasağının kaldırılması, ülkede ve tüm dünyada “ılımlı İslam” alanında yapılan reformlardan biri olarak görülüyor.

Suudi Arabistan'da sinema yasağı kalkıyor

Daha önceden yapılan açıklamada ılımlı İslam’a dönüş yapılacağını söyleyerek ülkenin bir reform sürecine gireceğini belirten Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 2018 yılında ilk defa turist vizesi vermeyi planladıklarını belirtmişti. Suudi Arabistan’ın turizm geliri sadece Müslüman ülkelerden hac ibadetini yerine getirmek için ülkeyi ziyaret edenlere bağlıydı. Suudi Arabistan vizesi ise ülkeye iş yapmak, çalışmak amacıyla gelenler ve hac ziyaretini gerçekleştirmek isteyenlere veriliyordu. Veliaht Prens Sultan bin Salman 2018’den itibaren iş gezisi amacıyla, hac ziyaretini gerçekleştirmek amacıyla ve ailesini ziyarete gelenler dışında verilen vizelerin ülkenin güzelliklerini görmek isteyenler için de verilmeye başlanacağını açıklamıştı.

Aynı zamanda kısa bir süre önce yine ılımlı İslam yolunda Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma yasağının da önüne geçilmesi amacıyla engeller kaldırılmıştı. Kadınlara yönelik sürüş yasağı, kadınların Suudi toplumunda neler yapabileceğine ilişkin diğer kısıtlamaların devam etmesine rağmen, nihayet eylül ayında kraliyet kararnamesiyle kaldırılmıştı.

"İlk sinemaların Mart 2018'de açılmasını bekliyoruz."

Ülkede sinemaların serbest bırakılacağının açıklanması üzerine Kültür ve Enformasyon Bakanı Awwad bin Saleh Alawwad "Sanayi regülatörü olarak, Görsel-İşitsel Medya Genel Komisyonu (General Commission for Audiovisual Media), Suudi Arabistan Krallığı’nda sinemaların lisanslama sürecini başlattı.” şeklinde açıklama yaptı. Sinema yasağının kalkmasını kültürel ekonominin gelişmesindeki dönüm noktası olarak gördüğünü belirterek “Sinemaların açılması ekonomik büyüme ve çeşitlendirme için katalizör görevi görecek” diye de ekledi. İlk sinemaların bu reformlar sonucunda 2018 yılının mart ayında açılması bekleniyor.

1980’lerden beri Suudi Arabistan’da sinemalar yasaklıydı. Bu tarih Suudi toplumunda aşırı tutuculuğun artması ile İslami kısıtlamaların sıkılaştırıldığı senelerdi.

Ekim 2017'nin sonlarında, Riyad’da bir sinema gecesi düzenlendi. Bu sinemanın yasaklı olduğu ülkede olağan bir durum değildi. Krallık'ın sinema yasağının resmi olarak kaldırılmasının öncüsü olarak görüldü.
 
Seyirci karşısında gösterilen 3 kısa filmden biri olan “National Dialogue”un (Milli Diyalog) yönetmeni Faisal Alharbi, “Sinema Suudi toplumunun ruhu gibidir” açıklamasını başkent Riyad’da bulunan King Fahad Cultural Centre’da yapmıştı ve "İnsanları gerçeği görmesine, kendi hayatlarını bir ekrana yansıtmasına imkân tanıyor." diye de eklemişti.
 
Suudi Arabistan Hükümeti; sinema yasağının kaldırılmasıyla beraber 2030 yılına kadar 2.000’in üzerinde sinema perdesi olan 300’e yakın sinema salonu açılmasını öngörüyor. Bununla birlikte ekonomiye 24 milyar dolar katkı sağlanması ve 30.000 iş yaratılması öngörüsü de bulunuyor.