Google+

Arama formu

Suudi Arabistan'dan Katarlı televizyon kanallarına yasak geldi

Suudi Arabistan Turizm ve Millî Miraslar Başkanlığı'nın, ülkede bulunan otellere ve turistik işletmelere gönderdiği resmî uyarıyla, Katar merkezli El-Cezire televizyonuna ait tüm kanalların yayınlarının durdurulması istendi. Başkanlık tarafından yapılan yazılı açıklamayla, Suudi Arabistan Turistik Oteller ve Konaklama Yerleri Yönetmeliği'ne göre, işletmelerde bulunan ve uydu aracılığıyla televizyon yayını yapan tüm sistemlerde öncelikle Suudi Arabistan'ın resmî kanallarının olması gerektiği; Suudi Arabistan devleti, din ve ahlak karşıtı televizyon kanallarının ise bulunamayacağı belirtildi. Kanalların yayınlarını durdurmayan otellere ceza veriliyor. Diğer bir yandan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ardından Bahreyn'de de Katar'ı destekleyecek faaliyetlerde bulunmanın cezalandırılacağı ve 5 yıla varan hapis cezalarının verilebileceği kararı alındı.

Suudi Arabistan Turizm ve Millî Miraslar Başkanlığı, ilgili yönetmelik maddeleri gereğince, otel gibi turistik tüm işletmelerdeki uydu sistemlerinden Katar merkezli El-Cezire bünyesindeki bütün kanalların çıkarılması gerektiğini duyurdu. Aksi taktirde, karara uymayan her işletmeye 100 bin Suudi Arabistan riyali, yani yaklaşık 26,6 bin dolar para cezası verileceğini de belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri de Suudi Arabistan'la paralel şekilde, Katar'a destek niteliği taşıyan faaliyetlerin 3 ila 15 yıl hapis veya 136 bin dolardan az olmamak kaydıyla para cezası ile cezalandırılabileceğini duyurmuştu.