Google+

Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat artık mümkün

1420115 Mar 2017Duyuru

Artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Henüz başlayan uygulama kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat imkânı başladı. Yeni kimlik kartları ile geçerli olan anlaşmanın Türkiye-Ukrayna arasındaki etkileşimi daha güçlü kılması amaçlanıyor.

Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat artık mümkün

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman yeni uygulamaya dair yaptığı açıklamada "Stratejik ve dostane ilişkilerimize değer veriyorum. Beşeri ve ekonomik alan dâhil olmak üzere pek çok alanda ilişkilerin gelişmesi büyük imkânlar taşımaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi daha etkili hale getirebiliriz." açıklamasında bulundu.

Türkiye’den Ukrayna’ya her yıl giden turist oranının yüzde 28 civarında olduğunu ve Ukrayna’dan Türkiye’yi giden turist sayısının ise 1 milyonun üzerinde olduğunu da belirten Groysman, turizmin ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük önem taşıdığını da dile getirdiği konuşmasında yeni kimlik kartlarıyla karşılıklı seyahat imkânının çok yönlü hava trafiği ve uçak seferlerinin artması anlamına geldiğinin de altını çizdi.

Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili "Diyaloğumuzun memnuniyet verici düzeyde olması, bu bağlamda Dışişleri Bakanlarımız geçen ay ortak stratejik planlama grubu toplantısı yapması önemli. Bu toplantıda, bugün imzalamış olduğumuz iki ülke vatandaşlarının kimlik kartı ile seyahatine imkan veren, bir anlamda vize muafiyeti denebilecek anlaşmayla sonuçlandırmış bulunuyoruz. Öyle inanıyorum ki imzalanan bu anlaşmayla birlikte Ukrayna ile Türkiye arasında hem turizm faaliyetleri hem ekonomik faaliyetler hem karşılıklı yatırım faaliyetleri çok daha hızlı bir şekilde gelişecek. Dolayısıyla hedeflediğimiz 20 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için başlangıç olacaktır" cümleleriyle memnuniyetini belirtti. 

Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(4)

Yorumlar

Çetin Songut kullanıcısının resmi

Çetin Songut

GÖNDERİ ZAMANI 20 Mar 2017
Şu an resmi olarak yürürlüğe girdi mi ? Yoksa uygulaması daha sonra mı başliyacak
Gezimanya kullanıcısının resmi

Gezimanya

GÖNDERİ ZAMANI 21 Mar 2017
Bize gelen bilgiler uygulamanın başladığı doğrultusunda.
ÇİVİ kullanıcısının resmi

ÇİVİ

GÖNDERİ ZAMANI 23 Mar 2017
Net bilginiz var mı 2 hafta içinde gitmem lazım ona göre pasaport çıkarcam
Gezimanya kullanıcısının resmi

Gezimanya

GÖNDERİ ZAMANI 24 Mar 2017
Daha güncel bilgiyi konsolosluktan veya dış işlerinden alabilirsiniz. Ancak giriş için yeni ve çipli kimlik kartı gerekmektedir.