Honduras’ın Festivalleri

Carnaval-2013-178-lores-credit-line.jpg

Honduras’ta pek çok renkli festival düzenlenmektedir. Bunlardan en büyüğü Ferai Juniana her yılın haziran ayının son haftasında başlayıp 1 ay boyunca süren festivalleridir. Canlı müziğin yapıldığı, dansların edildiği, geleneksel yemeklerin servis edildiği bu cümbüş Avenida Circunvalacion ve San Pedro Sula’da düzenlenir.

21 Temmuz tarihinde Bajamar’da düzenlenen Ulusal Garifuna Festivali ise Garifuna halkının kültürünü, müziğini ve geleneğini tanıtmaya adanmıştır.

Garifunalıların bir diğer geleneksel festivali Roatan Karnavalı ise Bay Adası’nda Roatanda düzenlenmektedir. Nisan ayında gerçekleştirilen geleneksel müzik festivali oldukça renkli geçmektedir.

En büyük dini festivalleri Suyapa Bakiresi Festivali Suyapa Bazilikasında düzenlenir. Şubat başında bir araya gelen katılımcılar, mum yakarak dua ederler.

Honduras’ın tamamına yayılan Semana Santa’da ise geleneksel kostümlerini giyen katılımcılar, renkli halılar üzerinde meşaleleri geçerler. Her nisan ayında düzenlenen festivalde sokaklar çiçeklerle dolar taşar.

Bir diğer karnavalları Le Ceiba Karnavalı ise Aziz San Isidro’ya adanmıştır. Mayıs ayında gerçekleştirilen karnaval kapsamında gösterişli kostümler giyen katılımcılar La Ceiba’da bir araya gelmektedir.

Ülkenin en genç festivali Sunjam Festivali ise Orta Amerika’nın en büyük techno-house müzik festivalidir. Utila’da gerçekleştirilen festivalde DJ performansları sergilenir.