St. Volodymyr Katedrali

Şehrin merkezinde yer alan St. Volodymyr Katedrali, Ukrayna Ortodoks Kiliseleri’nin ve Kiev Patrikhanesi’nin merkezidir. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin en önemli iki katedralinden biri St. Volodymr Katedrali’dir.  İçi oldukça renkli olan katedralin mozaikleri Venedikli ustalar tarafından yapılmıştır. Ortodoks Patrikhanesi ilk vaftiz edilen Rus Prensi olan 1. Vladimir’in 900. vaftiz yıldönümünü kutlamak için Kiev'de büyük bir katedral inşa edilmesini önermiştir.

Bu önerinin üzerine Rusya İmparatorluğu ülkenin dört bir yanında bağışlar toplamaya başlamıştır. 1859 yılında inşa için gerekli paranın büyük bir bölümü toplanmıştır. Şehirdeki bir diğer önemli manastır olan, Mağaralar Manastırı olarak bilinen Pechersk Lavra, katedralin inşası için ürettiği tuğlaları hediye etmiştir. Katedralin inşası 1882 yılında tamamlanmış olsa da içerinin bitmesi 1896 yılını bulmuştur.

Katedral neo-Bizans tarzında yapılmıştır. Mimarlık görevini Schtrom, Sparro, Bemhardt, Mayevski ve Nikolayev üstlenmiştir. Tasarımın son hali ise Alexander Vikentievich Beretti'ye aittir. Katedral, yedi kubbe ve üç apsise sahiptir. Geleneksel tarzda yapılan katedralde, ana kubbenin yüksekliği 49 m'dir. İçerdeki etkileyici fresklerse, Adrian Prakhov'un gözetiminde Wilhelm Kotarbiński, Mikhail Nesterov, Mykola Pymonenko, Pavel Svedomsky, Viktor Vasnetsov, Mikhail Vrubel, ve Viktor Zamyraylo tarafından yapılmıştır. Sunak apsisinde bulunan Tanrı'nın Kutsal Annesi'nin resmi, Vasnetsov tarafından yapılmış olup, sade güzelliği ile çok etkileyicidir. St. Volodymr Katedrali’nin giriş kapısında Kiev’in Prensesi Aziz Olga’nın Bronz kabartma heykeli ziyaretçileri karşılamaktadır.

1920 yılında, Polonya ile Sovyet savaşı sırasında katedral ağır hasar almıştır. Ardından İkinci Dünya Savaşı sırasında da hasar alan katedral, yine de kapanmamıştır. Günümüzde turistler tarafından en ilgi çekici noktalardan birisidir. Ayrıca Hristiyanlar için önemli katedraller arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce insan hac ibadetini gerçekleştirmek için St. Volodymr Katedrali’ne gelmektedir.

 

Adres: Tarasa Shevchenko Blvd, 20, 02000

Ziyaret Bilgileri:Her gün 7.30 – 19.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Yol Tarifi: Ivana Franka Sokağı durağından geçen otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Altın Kapı, Ulusal Opera Binası, Shevchenko Parkı