Google+

Arama formu

Antalya Mutfağı

Antalya Mutfağı
 

Antalya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Rüya Villen Park Hotel, Q Spa Resort Premium Residence, Nasa Flora Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Elit Köseoğlu Hotel, Exporoyal Hotel, Merhaba Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Smartline Numa Konaktepe Hotel, İron Ambassador Hotel, Bilem High Class Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Antalya otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Antalya otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Antalya, Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştiği şehrin mutfağı, sebze yemekleriyle donatılmaktadır. Sağlıklı mutfak diyince aklımıza Antalya mutfağı gelebilir. Ağırlıklı olarak C vitamin deposu, sebze ve meyveleri aynı zamanda deniz ürünleriyle Antalya mutfağı çeşitliliğiyle ünlüdür. Aynı zamanda zeytinyağı kültürü burada hakimdir. Hemen hemen birçok yemek zeytinyağlıdır.

Antalya bölgesi genellikle Akdeniz iklimine sahip bir bölge olsa da iç kesimlerde karasal iklim özellikleri göstermektedir. Bu nedenle her çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Antalya'da seracılığın gelişmiş olması mutfağına da yansımıştır. Antalya mutfağında sebzeler bolca kullanılmaktadır. Antalya'da kıyı kesimlerde yaşayanlar sebzecilikle uğraşırken, iç kesimde yaşayanlar daha çok tahıl yetiştirmektedir. Dolayısıyla mutfakta tahıl kullanımı da yaygındır. Özellikle küçükbaş hayvancılığın da gelişmiş olması mutfakta hayvansal ürünlerin beslenmedeki yerini ve değerini artırmaktadır.

Antalya mutfağının yöresel yemekleri arasında Taratorlu Piyaz, Hülüklü Çorba, Toros Salatası, Zerde, Tandır Kebabı yer alır. Bunların dışında Antalya’nın portakal, greyfurt  gibi turunçgil reçelleri oldukça lezzetlidir. Ayrıca Antalya deniz ürünleri ve mezeleriyle de ün yapmış şehirlerden biridir. Akdeniz mutfağını sevenler için çok farklı lezzetler sunulmaktadır.

Popüler Restoranlar:


Antalya Turları