Google+

Arama formu

Şanlıurfa'da Alışveriş

Şanlıurfa'da Alışveriş

Şanlıurfa’da Novada Park, Urfa City, Piazza AVM ve Abide Park gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra birçok tarihî çarşı ve pazar bulunmaktadır. Bunlar Sipahi, Koltukçu, Kazancı, Kasap Pazarı gibi mekanlardır. Şanlıurfa’ya gidince alınabilecekler arasında ise geleneksel dokuma halı, kilim, nargile ve gereçleri, şark köşesi yer alabilir.

Urfa içerisinde pek çok tarihî çarşı da bulunmaktadır. Gümrük Hanı etrafındaki çarşılardan Bedesten’de sağlı sollu dükkanlarda mahallî giysiler ile yaşmak, ehramSipahi Pazarı’nda  ise halı ve kilimler; Hüseyniye Çarşıları’nda bakır işleri; Kınacı ve Pamukçu Pazarı’nda ise kuyumcular bulunur. Bu tarihî çarşılar civarında satılan baharatlar, Urfa peyniri, Urfa pul biberi (isot), Urfa fıstığı, Nar pekmezi, meyan kökü ve şifalı bitkiler alınabilecek en güzel hediyelerdir. Tarihî hanların çoğu Balıklıgöl’ün doğusunda yer alır.

Şanlıurfa il merkezinde Osmanlı dönemine ait Gümrük Hanı, Hacı Kamil Hanı, Barutçu Hanı, Mençek Hanı, Şaban Hanı, Kumluhayat Hanı, Fesadı Hanı, Samsat Kapısı Hanı, Millet Hanı ve Topçu Hanı olmak üzere büyük hanlar bulunur.