Google+

ROMA GEZİ GÜNLÜĞÜ

398615 Şub 2015Gezi Notu
Esra TürkalEsra TürkalSilver Yazar15 Şub 201539851 Yorum

Bu dünyada tek bir şehir olsa gerek iki ülkeye birden başkentlik yapan… Kimden bahsettiğimi tahmin etmişsinizdir. Her sokağıyla buram buram tarih kokan büyülü şehir Roma...

Roma

Roma-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Roma’nın simgesi Colosseum ve Fontana de Trevi gittiğimde restorasyondaydı. Colosseum’a; amfitiyatro şeklinde olan elips şeklindeki bu yapıya, Roma imparatorluğunu simgeleyen en önemli yapılardan olan ve ihtişamıyla göz dolduran bu yapıya Termini İstasyonu’ndan 15 dakikada yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Roma-2

Roma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Locanda Del Sole, Hotel Artemide, Il Palazzetto. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Eden, Country&City gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Go2 Apartments Navona, AccommodationRome, Attico Dei Pini tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Termini istasyon bölgesi öyle bir bölge ki buradan kalkan trenlerle değil Roma İtalya, Avrupa’nın bir çok şehrine ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Roma-3

Bu yüzden Roma’da nerede kalınır diye sorarsanız kesinlikle Termini İstansyonu’na yakın olan bölgeleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Colosseum’dan nereye giderseniz gidin tarihe tanıklık ediyorsunuz. Colosseum’dan 5 dakikalık bir yürüyüş sonrası, Roma’nın tam merkezinde yer alan Venezia Piazza yapısına varıyorsunuz. Bu yapı düğün pastasına andırdığı için yerli halk tarafından fazla sevilmiyormuş. Ancak bana kalırsa tamamı mermerlerle kaplı bu bina harika! Yapının içerisinde kafeteryası ve kütüphanesi bulunuyor.

Roma-4

Termini İstasyonu’ndan ister yürüyerek isterseniz oradan Barberni İstasyonu’na geçip aşağıya doğru dosdoğru ilerlediğinizde Aşk Çeşmesi ( Fontana de Trevi)’ne varıyorsunuz. Çeşmenin ortasında deniz tanrısı Neptün, solunda bereket sağında ise sağlık tanrısı yer alıyor.

Roma-5

Şehre keşfetmeye devam ettiğinizde İspanyol Merdivenleri’ni görmeden olmaz. İspanyol Merdivenleri’ne bu ismi verilmesinin nedeni İspanya Konsolosluğu’nun bulunduğu bölgede yer almasındanmış. İspanyol olmayan bu merdivenlerin isim hikayesi benim için tam bir hayal kırıklığıydı.

Roma-6

138 basamaklı bu merdivenlerin en tepesinde Trinita Dei Monti Kilisesi bulunuyor bu arada 138 diyerek tam rakam verdim çünkü üşenmedim saydım! Merdivenlerden aşağıya inince Bernini tarafından yapılan çeşme ben gittiğimde restorasyondaydı.

Roma-7

Çeşmenin tam karşısındaki caddeden alışveriş için ünlü mağazaların olduğu caddeye doğru yürüdüğünüzde Armani’den Prada’ya birçok ünlü mağaza karşınıza çıkıyor.

Roma’yı keşfetmek tabi ki bu kadarla sınırlı değil bir sonraki yazıda Roma’nın antik uygarlığını keşfetmek üzere görüşürüz…

Sevgiler

esralounge.blogspot.com.tr

Roma şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Floransa ve Pisa Tam Gün Küçük Grup Turu: Roma'dan (148 €), Roma'nın En İyisi All Access Pass (75 €), Colosseum Yeraltı ve Antik Roma Küçük Grup Turu (99 €), Kılıç, Love & Rose Vadileri ile Quad Safari (30 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

Gülsen Çelik kullanıcısının resmi

Gülsen Çelik

GÖNDERİ ZAMANI 01 Mar 2015
Yakında Roma ve Milano'dayız inşallah!