Santos-Sao Paulo Yolculuğu

Santos’da 1 günde yapabileceklerimizi ve görebileceklerimizi gördük zannediyorum. Bu günlük bu kadar yeter, ne olsun yani , yağmur da hafiften çiselemeye başladı ve haydi bakalım otelimize doğru yol alalım diyorum. Ama yapmamız gereken önemli bir iş daha var. Yarın Sao Paulo’ya gidiş biletimizi almamız lazım. Daha önceden yaptığım araştırmaya göre şehrin otobüs terminali de bu eski şehir tarafında ve yürüyerek orayı buluyoruz. Ertesi gün saat 15.00’e uçağımızın kalktığı Guarulhos Havalimanı’na doğrudan giden Cometa turizm otobüsünden2 kişilik bileti 48 R$’a alıyoruz. Bu iş de tamamlandığına göre yola devam edelim bakalım yol üzerinde daha nereleri göreceğiz. İşte bakın karşımıza Santosun Mercado’su “Pazar” çıktı.  Burası için hayalimde İspanyadaki pazarları canlandırmıştım, ama heyhat. Boş ve cansız bir pazar. İşte fakirlik burada da belli oluyor. Koca binada 3-4 tane manav ve 1-2 tane kasap var, gerisi boş.

Haydi yürüyelim arkadaşlar otelimize, zaten hava da kararmaya başladı, ve biz yorulduk. Üstelik de bizim bölge gece tehlike kokuyor. Bu gece dışarıya çıkmayacağız ve biraz odamızda TV izleyerek, biraz da atıştırarak istirahat edeceğiz. İyi geceler. 
Sabah oldu ve bugün Sao Paulo’ya gideceğiz. Akşam uçağımız saat 9.30’da ve Royal Air Maroc ile Kazablanka aktarmalı olarak Frankfurt’a gidiyoruz. Niye böyle yaptık, siz gezginlere bir ipucu vereyim isterseniz. 4 ay öncesinden planladığım bu seyahatin dönüşü için THY’nın Sao Paolo üzerinden direkt İstanbul uçuşu vardı. Fiyatı 1100 $ kalkış saati de sabaha karşı 5.30. Düşünebiliyor musunuz o saatte uçağa binmek için, geceyi uykusuz havaalanında geçirmek  gerekecek. Sonra bir de 14 saat hiç durmadan ve biraz hava almadan devamlı uçmak da çok sıkıcı oluyor. O yol bir türlü bitmiyor. Ben ise öncelikle fiyat araştırması yaparken, Sao Paolo’dan nereye en ucuz uçuş var onu araştırdım. Dubai üzerinden İstanbul’a 700 $’dı. Frankfurt’a 450 $’a o tarihte en uygun fiyatı buldum. Frankfurt nereden çıktı diyebilirsiniz. E bu kadar ucuza uçuş bulmuşken niye Frankfurt’a da uğrayıp bu Christmas zamanı 3 gün orada kalıp biraz da kışın tadını çıkarmayalım. Üstelik artan para ile Frankfurt’ta 3 gün geçirebilir değil mi? İkinci tercih sebebim ise Royal Air Maroc’in kalkış saati 21.30 yani bu ne demek? Santos’da bir yarım günümüz ve Sao Paulo’da da bir yarım günümüz daha var demektir. Onun için bu uçuşa biletlerimizi aldım ve bu gece uçakta uyuyacağız, sabah kahvaltımızı uçakta yapıp Kazablanka’da inecek ve 1 saat hava alıp 4 saatlik bir uçuş ile yine uygun bir saatte Frankfurt’ta olacağız. Rahat rahat otelimize gideceğiz ve hatta akşam Christmas pazarı haline gelen Römer maydanın da tadını çıkarabileceğiz. Gezilerinizi planlarken tavsiye ederim, başka şehirler üzerinden aktarmayı da düşünün ve biraz yolda mola verin. Bu rotayı üçüncü tercih sebebim ve en önemlisi diyebileceğim, eve dönüş için ideal rota olan Frankfurt - İzmir direkt uçuşudur. Böyle uzun bir seyahatten dönerken bana en zor geleni işte bu İstanbul aktarması oluyor. 80 $’da Sun Express ile bu uçusu sabitleyince hem bu uçuş bize 2 kişiye tek kişi fiyatına geldi hem de İstanbul’u atladık. Bu da 2 kişi seyahat etmeyi kolaylaştırıyor haliyle. Sloganımız neydi tekrar edelim: “Her sene 2 geziyi bir gezi fiyatına nasıl yaparım”.
 
Bu kadar öğütten sonra gelelim Santos-Sao Paulo yolculuğumuza…
 
Sabah 9.00’da hoş bir kadın kahvaltımızı odamıza getirdi. Hatırlayacaksınız, salon salon-manje olan odamızın yemek bölümü de var. İçinde mevyesinden peynirine, müslisinden çay-kahve çeşitlerine kadar yeterli yiyeceklerin bulunduğu güzel bir kahvaltı. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı topluyoruz ve resepsiyona valizlerimizi bırakalım ve odamızı boşaltalım diyoruz. Hayır, kurşun geçirmez camlı resepsiyondan cevap geldi. Saat 13.00’te odayı boşaltmanız lazım. İlave her saat için 20 R$ ödemeniz gerekir. E biz de biraz daha çarşıyı gezelim saat 13.00’te de odamızı boşaltıp terminale gideriz demiş idik zaten. 2 saatlik yine eski Santos yürüyüşü ardından, birkaç alışveriş ve bir kahve satıcısından da granül kahve aldıktan sonra bir taksi çağırıp terminale erkenden gittik.

Saat 15.00’e aldığımız bileti de 13.30 otobüsüne değiştirince , elveda Santos diyerek otobüse binerek, çevremizi seyrederek, keyifli bir yolculuktan sonra Sao Paolo’ya geldik.

Otobüsten sizlere yol manzaraları sunacağım. Yol yapmak için ağaçları katletmeyip nasıl köprülerle dağları ve ormanları geçtiklerini, gecekonduların nasıl sazlıkları keserek orman içlerine doğru zaman içersinde ilerlediğini ve yol kenarındaki muhteşem manzaralı gölleri de sizler için fotoğrafladım. Ama her yer yemyeşil ve şehir dışında doğa pırıl pırıl, ama şehirler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
 
Sao Paolo’ya geldik ama trafik ilerlemiyor. E tabii 12 milyonlık bir şehirden bahsediyoruz ve gecekondulaşmanın en üst düzeyde olduğu bir şehir. Şehrin kargaşasına girmeden, havalimanına 1,5 saatte ulaştık. Şimdi havaalanında 5 saatten fazla vaktimiz var ve rahat rahat öğle yemeğimizi yiyip kahvemizi de içebileceğiz. Burada sizlere ilginç bir not verebilirim, uçağımız bir saat rötarlı kalktı, niye biliyor musunuz?Pilot ve hostesler Sao Paolo trafiğinde kalmişlar ve uçağa yetişememişler. E dolayısiyle uçak da kalkamadı. Ne dersiniz. İşte trafiğin böyle olabileceğini bilerek biz bile şehre inmek cesaretini göstermedik. İyi ki de öyle yapmışız diyorum. Güney Amerika’nın en büyük kenti olan Sao Paulo ile ilgili bilgilere zaten wikipediden ulaşıp bu merakımı da giderdim. Size de böyle kısıtlı zamanlarda böyle tavsiye ederim: tr.wikipedia.org/wiki/SaoPaulo
 
Saat 22.00 civarı uçağımıza bindik, gayet güzel ve temiz bir uçuş yaptık. Yan koltuğumuzdaki Afrikalı ailenin fotoğrafını çekmeden yapamadım.
 

O kadar tatlı ve sessiz ve çocukları vardı ki çıplak olan poposunu okşamamak için kendimi zor tuttum. Çok tatlı bir şey, annesinin kucağında ve omuzunda da hep uyudu. İşte uçuş rotamızı da sizlere uçağın monitöründen gösteriyorum, Arapça ve sonrasında da Kazablanka’ya iniş ve Kazablanka’nın okyanus kıyısı ve yemyeşil ovalarının uçaktan fotoğrafları. Böylece Güney Amerika cruise maceramız sona erdi. Sizlere Fas’ta aktarmamızı yaptıktan sonra gideceğimiz Frankfurt’u bir diğer bölümde anlatacağım.
 
Cruise ile Dünyanın Keşfi” yazı dizimizin Brezilya Transatlantik seyahati bölümünü böylece tamamlamış oluyoruz. Sizlere daima Cruise seyahatlerinizde yol göstermek ve gemimizin yanaştığı limanlarda kaldığı kısa süreler içersinde nereleri görmeniz ve neler yapmanız gerektiğini önerdiğim yazılarım ile sizlere yol gösterebildi isem ne mutlu bana. Bu seyahatimde diğer bir mutluluğum da geçmişteki cruise seyahatlerimde biriktirdiğim cruise arkadaşlıklarının her gemi seyahatinde çoğalması ve başka başka diyarlarda yeniden onlarla karşılaşmanın verdiği heyecandır. Bir diğer mutluluk ise gemide yazılarımı takip eden gezginlerin beni tanıyıp yanıma gelip övgü dolu sözlerle beni beslemeleridir. Teşekkür ediyorum. Güneşli ve dalgasız cruise seyirleri diliyorum benim sevgili okuyucularım. Byy
 
H. Oğuz Esen
[email protected]

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-rio-de-janeir0
http://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-corcovado
http://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-sugarloaf
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-santos
http://gezimanya.com/GeziNotlari/guney-amerikanin-en-buyuk-liman-kenti-santoshttp://gezimanya.com/GeziNotlari/santos-sao-paulo-yolculugu

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.