Sevgililer Günü’ne Özel 14 Yurt İçi Rota

Yılın en romantik gününe az kaldı. Belki artık yılın her gününe özel bir anlam yükleniyor diye düşünüyor olabilirsiniz ama 14 Şubat’ın yeri bir başka. Sevgililer Günü, gerek kökeninin çok eskilere dayanması, gerekse kırmızı renge verilen anlamdan hediyeleşmeye tüm ritüelleriyle artık insanlığın ortak mirası oldu.

Haliyle bu özel gün çok özel bir programı hak ediyor. Sevgilinizle baş başa çıkacağınız bir seyahat, birlikte geçireceğiniz romantik zamanlar, aşkınızı perçinleyecektir.

İşte aşka ayrılmış bu özel günde Türkiye’de gidebileceğiniz 14 romantik rotayı, bu özel günle ilgili bilgiler eşliğinde derledik.

Bozcaada

Güneşin batışını en güzel izleyebileceğiniz yer olan Bozcaada, romantizm denince akla ilk gelen rotalardan… Nasıl olmasın? Yaz kış insanın içini açan masmavi denizi, çiçekli şirin sokakları ve şaraplarıyla, adeta Eros’un okunu tam kalbinden yemiş bir ada burası. İstanbul’a yakın olması da bonusu. Eros deyip mitolojiye girmişken, Şubat ayı ortasının tanrıların tanrısı Zeus’la ana tanrıça Hera’nın aşkına adandığını biliyor muydunuz?

Ağva

Ağva’yı bilen bilir ve asla da vazgeçmez. Ulaşımı gayet kolay olan Ağva’yı, hazır Sevgililer Günü de cumaya denk gelmişken, uzun hafta sonu kaçamağı yapmak için tercih edebilirsiniz. Yeşil-mavi tonların dingin etkisine aşkın kırmızısını katmak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok. 14 Şubat’ın artık ritüele dönüşmüş hediyeleşmelerine, çiçek ve çikolatalarına alışkınız. Peki, ilk kutlamanın 1800’lerde Esther Howland adlı bir Amerikalının ilk Sevgililer Günü kartını yollamasıyla başladığınız biliyor muyuz? Neyse ki sevgiliniz yanı başınızda, Ağva’nın güzel manzarasına karşı sevgi sözcüklerini söylemeniz yeterli.

Abant

Bolu’nun cennet köşesi Abant’taysanız 14 Şubat’a en yakışan tablo sizinki: Bir dağ evinde şömine karşısında sıcak şaraplarınızı yudumlayıp, camdan dışarıyı izlemek... Şansınız varsa yumuşak bir kar yağışı da manzaranıza romantizm katabilir. Abant’a gitmişken Abant Gölü çevresinde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Bu arada istatistiki ama romantik bir bilgi; Sevgililer Günü, en çok evlenme teklifinin yapıldığı gündür.

Bozburun

Romantik rotalar arasında Bozburun’u saymak için sebep çok. Marmaris’in az keşfedilmiş, en özel noktalarından biri olan Bozburun’da geçireceğiniz 14 Şubat’ta deniz kokusu ve iç ısıtan doğa, yoldaşınız olacak. Tüm bunların yanında usul usul melodileri ve sesiyle kalbinizi ısıtacak Bülent Ortaçgil’in Bozburun’da yaşadığını ve “Bozburun” adında da bir şarkısı olduğunu not düşelim. Siz de eşlik edebilirsiniz: “İçim kıpır kıpır / Deniz kıpırtısız…”

Kaş

Kış ayında yaz rotalarını tercih etmemizin sebebi aşkın içinizi ısıtması olduğu kadar buraların sezon dışındayken gizli bir güzelliğe bürüyor olması da aynı zamanda. Kaş da yaz aylarında göstermediği güzelliklerini kışın dinginliğinde ortaya seren yerlerden. Kaş’a bir kez gittiyseniz ve tepeden bir yerden ilçeyi izlediyseniz ruhunuzun dinlendiğini hissetmişsinizdir. 14 Şubat’ta da doğanın gücü, içinizi uhrevi bir duyguyla doldurduysa sevgililerin kavuşması için canından olan Saint Valentine’i anmak güzel olacaktır.

Kapadokya

Her anlamda zamansız bir yerdeyiz. Tam da aşıkların olması gerektiği gibi. Kapadokya, doğanın iltimas geçtiği, dünyada eşi benzeri bulunmaz bir yer. Genelde balayı döneminin en popüler destinasyonu olan Kapadokya’da yaşayacağınız Sevgililer Günü’nü, aklınızdan çıkarmanız güç. 14 Şubat’ın sevgililere adanması da tıpkı Kapadokya gibi çok çok eski, kadim zamanlara dayanıyor. Sevgililer Günü'nün edebiyatta ilk geçişinin 14. Yüzyılda İngiliz şair Chaucer’in Aziz Valentine’e atıfta bulunduğu şiirle olduğunu söylemek, bu köklü tarihçeyi anlamak için yeterli herhalde.

Şirince

İzmir, havada aşk kokusu olan şehirlerden. İzmir’in şarabı ve evleriyle ünlü küçük beldesi Şirince de, bu aşktan fazlasıyla nasibini almış. Doğası bir yana Şirince’de romantik bir tatile fırsat sunan başka bir şey daha var; buradaki butik otellerin bir benzerini hiçbir yerde bulamazsınız. Şirince deyince doğa, doğa deyince de kuşlar böcekler düşer akla. O zaman kuşlardan bahsedebiliriz. 1381 yılında yayınlanan bir doğa bilimleri kitabında  14 Şubat’ın Fransa ve İngiltere’de kuşların çiftleşme günü olarak bilindiği yazmaktadır.

Gölyazı

Gölyazı’ya gitmediyseniz de mutlaka fotoğraflarını görmüş ve hayran kalmışsınızdır. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir yarımada olan Gölyazı, görünümüyle doğanın hediyesi adeta. Ulubat Gölü’ne bir kara bağlantısıyla bağlanan Gölyazı’da hava izin verirse mutlaka bir sandal gezintisi yapın. Bunun yanı sıra bu çok şirin köyün sokaklarında dolaşıp çay bahçelerinde, balık lokantalarında vakit geçirmek, sevgilinize verebileceğiniz en güzel hediye olsa gerek. Hediye demişken yapılan araştırmalar Sevgililer Günü’nde erkeklerin en çok çiçek, kadınlarınsa giysi hediye ettiklerini gösteriyor.

Uludağ

Beyaz renk kadar zarif ve naif olan başka bir şey var mı? O zaman Sevgililer Günü’nü kar beyazlığında bir manzara içinde kutlamak, en güzel tercihlerden biri olacaktır. Hele kış sporlarını ve şömine başında vakit geçirmeyi seviyorsanız sevgilinizle en doğru yerdesiniz. Bursa’nın klasik kayak merkezi Uludağ, kış rotalarının tartışılmaz lideri. İçinizi ısıtacak sıcak bir şeyler yudumlarken yanında çikolata güzel gider. Zaten 14 Şubat’ın alamet-i farikalarından olan bir paket çikolatayı sevgilinize hediye ederken tarihteki ilk kalp şeklindeki çikolata kutusunun 1868 yılında üretildiği bilgisini verip onu şaşırtabilirsiniz.

Amasra

Belki Sevgililer Günü denince pek akla gelmez ama aslında Türkiye’nin en romantik manzaralar sunan, tablo gibi şehirlerindendir Amasra. Hele tarihsever bir çiftseniz, geçmişi 3 bin yıl öncesine dayanan bu şehirde çok mutlu bir tatil geçirebilirsiniz. Tarihi Çekiciler Çarşısı, Amasra Kalesi ve Ağlayan Ağaç görmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Batı Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Amasra da cumadan yola çıkıp uzun hafta sonu tatili yapılacak yerlerden. Tam zamanlı çalışanlara “1500’lerde yaşasaydık keşke” dedirtecek bir bilgi: 1537 yılında İngiltere’de 14 Şubat'ı Sevgililer Günü resmi tatil ilan edilmiş.

Kars

Artık Kars denilince uzak mesafeler düşmüyor akla. Uzak gibi düşünülse de ulaşılmaz gibi düşünülmüyor Kars. Hatta bizzat bu uzaklık Kars’ı son yılların en popüler rotası yaptı bile denebilir. Doğu Ekspresi kullanarak 24 saat tren yolculuğuyla Kars’a seyahat etmek pek moda oldu. Kars’a tren yolculuğu, sevgilinizle yapacağınız en romantik seyahatlerden biri olacaktır. Tabii Kars’a gitmişken Rus döneminden kalan binaları, Ani harabelerini ve Çıldır Gölü’nü gezmeden olmaz. Bir tüyo; kompartımanda hazırlayacağınız mütevazı ama romantik bir sofra ve sofrayı süslediğiniz bir gülle sevgilinizin kalbini bir kez daha çalabilirsiniz. Malumunuz, gül Sevgililer Günü’nün favori çiçeği. 14 Şubat’ta gönderilen gül sayısı astronomik. Sadece ABD’de 250 milyona ulaşan sayıda gül gönderiliyormuş. “Peki, neden gül?” diyorsanız onun da cevabı mitolojiden: Gül, aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün en sevdiği çiçek.

Kaleiçi

Antalya için Atatürk’ün “Şüphesiz Antalya dünyanın en güzel şehridir” dediği rivayet edilir. Ne denli doğru bilinmez ama haklılık payının çok olduğunu söyleyelim. Antalya tatil beldeleri ayrı güzel, şehir merkezi ayrı güzel ender şehirlerden. Kaleiçi de gerek tarihi dokusu, gerekse doğal güzellikleriyle romantizmin kalelerinden adeta. Onlarca seçenek arasından bir yer seçip bir şeyler yiyip içmek, denize hakim noktalardan birinde manzarayı seyre dalmak ya da sadece sokaklarında yürümek yeter. Atatürk’ün Antalya’ya dediği gibi güzel sözleri siz de sevgilinizin gözlerine bakarak söyleyebilirsiniz. Artık kart göndermek kalmadı sonuçta. İyi mi kötü mü ayrı bir tartışma konusu ama eskiden 14 Şubat’ta gönderilen kart sayısı bir milyarı buluyormuş.

Büyükada

Romantik rotaları yazarken dünyanın en güzel metropollerinden İstanbul’u saymamak olmaz. İstanbul’da 14 Şubat’a özel rotalar listesi saymakla bitmez. Kız Kulesi, Galata, Ortaköy, tüm Boğaz hattı… Peki, daha sessiz, sadece size özel bir yere ne dersiniz? Büyükada’da kendinizi size özel bir aşk masalı içinde bulmanız için her şey var. 

Hep sevgiliyle yapılacakları yazdık ama diyelim ki bu özel günde yalnız başınıza İstanbul’dasınız. Yalnız olmak evden çıkıp güzel bir gün geçirmeye engel değil. Ayrıca şimdi bahsedeceğimiz inanıştan haberiniz varsa üzülmenize hiç gerek yok. Yaygın bir inanışa göre Sevgililer Günü sabahında ilk karşılaştığın kişi gelecekte eşin olacak… Büyükada’nın insanın içini açan sokaklarında birazdan aşık olacağınız kişiyle karşılaşmanın heyecanıyla dolaşabilirsiniz.

Assos

Bir kez daha Çanakkale’deyiz. Assos  denizin, doğanın, kültürün, sanatın, güzel şeylerin ve doğal olarak aşkın adresi. Burada kendinizi hem kadim bir tarihin parçası hem de doğanın misafiri hissederek huzurla dolacaksınız. Eğer günübirlik değil de birkaç günlük bir tatile geldiyseniz mutlaka Adatepe’yi de ziyaret etmenizi öneririz. Kaz Dağları’nın manzarasına dalıp zeytin ağaçlarının kokusunu sevgilinizle birlikte içinize çekerken Zeus ve Hera’nın evinde olduğunuzu bir an hatırlarsanız belki onların ve onlarla birlikte Aziz Valentine ve diğer büyük aşıkların da Sevgililer Günü’nü kutlarsınız.