İzlanda’nın Festivalleri

Reykjavik'te düzenlenen Iceland Airwaves, rock ve elektronik müzik topluluklarının sahne aldığı bir müzik festivalidir. Hem İzlandalı hem de uluslararası müzisyenlerin sahne aldığı festival 5 gün boyunca devam eder. İlki 1999 yılında Reykjavik Havaalanı'nda bir uçak hangarında gerçekleştirilen festival her yıl kasım ayı başlarında Reykjavik'te gerçekleştirilmektedir.

Reykjavik'te her yıl haziran ayında Midnight Run adında maraton ve spor festivali düzenlenir. Festival katılımcıları, maraton için üç farklı mesafe seçebilir. Northern Lights (Aurora Borealis) adlı doğa ve çevre festivalinin kutlandığı dönem ise her sene değişiklik göstermektedir.

Ülkenin en önemli festivallerinden bir diğeri de Reykjavik Sanat Festivali'dir. Mayıs-haziran aylarında iki yılda bir yapılan ve iki hafta süren festival dünyanın her yerinden sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle İzlanda kültürel çeşitliliğinin gelişiminde önemli bir rol oynar. Festival, İskandinav ülkelerinde en eski ve en saygın sanat festivallerinden biri olarak bilinir.

LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Queer ve İnterseks) bireyler için düzenlenen Reykjavik Pride de önemli etkinliklerdendir. Festival yalnızca yürüyüşten ibaret olmayıp konserler, sergiler, partiler, dans gösterileri ve daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Dört gün süren festival, her yıl ağustos ayında gerçekleştirilir.

Ülkede ekim ayında Reykjavik Uluslararası Film Festivali, eylül ayında Reykjavik Jazz Festivali, ağustos ayında Tango on Iceland Festivali gibi pek çok festival düzenlenir.