Macaristan’ın Festivalleri

1

Macaristan hem yerel hem ulusal pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallerin merkezi her ne kadar başkent Budapeşte olarak görülse de ülkenin geri kalanında da büyüklü küçüklü pek çok festival düzenlenmektedir.

Macaristan’daki festivallerden en ilgici şüphesiz her ocak ve şubat ayında kutlanan Budapeşte Uluslararası Sirk Festivali’dir. Dünyadan pek çok ziyaretçinin buluştuğu festivalde dünyanın en büyük sirk performansları sergilenmektedir. Yerli filmlerin yanı sıra yurtdışından pek çok filmin de gösteriminin yapıldığı Titanic Uluslararası Film Festivali mart ayında gerçekleştirilmektedir.

Mart ayının sonunda gerçekleştirilen Bahar Festivali Budapeşte’nin en meşhur festivallerinden de biridir aynı zamanda. Budapeşte’nin ikonik pek çok binasında birbirinden farklı konser ve etkinliklerin düzenlendiği festival kapsamında dünya çapında sanatçılar bir araya gelir. Macaristan demek güçlü bir yerel kültür demek şüphesiz. Gyula kentinde düzenlenen Körös Valley Folk Arts Festival de geniş çapta yerel müzik, dans ve drama gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Her temmuz ve ağustos ayında düzenlenen festival ülkenin kültür mirasını da yansıtmaktadır.

Sadece Macaristan’ın değil Avrupa’nın da en büyük müzik festivali denebilecek Sziget Festivali ise Danube Nehri’nin ortasındaki adada gerçekleştirilmektedir. Her geçen yıl büyüyen festival geçen sene 400 bin ziyaretçiyi ağırladı. 1993’ten bu yana ağustos aylarında düzenlenen festival dünya çapında birçok müzisyeni hayranlarıyla buluştururken farklı yan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.