Çek Cumhuriyeti’nin Festivalleri

Ülkedeki en önemli festivallerden biri, ülkenin hem üretiminde hem kültüründe önemli bir yere sahip olan biranın 70'ten fazla çeşidinin sunulduğu Czech Beer Festival'dır. Avrupa'nın önemli gastronomik etkinliklerinden birisi olarak kabul edilen Czech Beer Festival, geleneksel kıyafetler giyerek servis yapan garsonların yanı sıra çeşitli müzik performansları ve gösterilerle de renkli görüntülere sahne oluyor. Festival her yıl mayıs ayında düzenleniyor. Biracıların yanı sıra kasap, aşçı ve restoranların da katıldığı festivalin bir de kendine ait "Tolar" adında bir para birimi bulunuyor. Katılımcılar festival boyunca yiyecek-içecek alabilmek için bu parayı kullanıyor.

Ostrava kentinde her yıl temmuz ayında düzenlenenColours of Ostrava da ülkenin önemli festivallerinden biri. Eski yüksek fırınların, maden ve demir fabrikasının olduğu bir alanda gerçekleştirilen festivalde birçok müzik türü yer alıyor. Festival, 2002 yılından bu yana yapılmaya devam ediyor.

Brno International Floklore Festival, 1990 yılından bu yana ağustos ayının sonu eylül ayının başı gibi düzenleniyor. Festivalde her yıl Çek Cumhuriyeti ve dünyanın farklı noktalarından gelen çok sayıda sanatçı tarafından konser veriliyor.

Early Music Festival, Gotik, Rönesans, Barok ve klasik dönemlere ait çalışmalarıyla seçkin müzik topluluklarının yer aldığı ve temmuz ayında gerçekleştirilen bir festivaldir. Çek Cumhuriyeti'nin yanı sıra yurt dışından da çok sayıda müzisyenin katıldığı festivalde, etnik ve alternatif müzik konserleri, dans gösterileri, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alır.