Hes Kodu ile İlgili Merak Edilen Tüm Bilgiler

Seyahat kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte tüm Türkiye’nin sıklıkla araştırdığı konulardan biri de Hes Kodu oldu. “Hayat Eve Sığar” kavramının kısaltması olarak karşımıza çıkan Hes kodu, başta şehirlerarası seyahatler olmak üzere iş yerlerinde ve de bazı kamusal mekanlarda kullanılarak vatandaşların sosyal hayattaki güvenliğini sağlayacak bir uygulamadır. 

Hes Kodu Hakkında Bilgiler

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Hes kodu öncelikle tüm vatandaşların otobüs ve uçak yolculuklarında kullanacakları bir kod. Yolculukların yanı sıra bu kod sosyal hayatta da kullanılacak ve böylece vatandaşlar normalleşme sürecinde virüsün etkilerinden korunabilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre bu uygulama sayesinde seyahat izni talebinde bulunan tüm vatandaşların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı anlaşılabilecek.

Hes Kodu

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu ile ilgili en çok merak edilen noktalardan biri de bu koda nasıl erişilebileceği… Tüm vatandaşların koda erişiminin kolaylıkla sağlanması için Hes kodu almanın oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. Şöyle ki eğer akıllı telefonunuz varsa kodunuzu Hayat Eve Sığar uygulamasını indirip “Hes Kodu İşlemleri” bölümüne girerek alabileceksiniz. Ayrıca bu uygulama ile dilediğiniz kadar kod alabilirsiniz ve hangi kurum için hangi kodu aldığınızı da görüntüleyebilirsiniz. Hatta kurumlarla paylaştığınız kodunuzun paylaşımını durdurabilir, yetkisini iptal edebilirsiniz.

 

Hes Kodu

Akıllı telefon kullanıcısı değilseniz de kod almak sizi zorlamayacak. Böyle durumlarda kısa mesaj ile kodunuzu alabilirsiniz.

Hes Kodu, Sms ile Nasıl Alınır?

Kodunuzu almak için HES yazıp bir boşluk bırakmalı ve sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, kimlik numaranızın seri numarasının son 4 hanesini ve gün olarak paylaşım süresini yazıp 2023’e sms atabilirsiniz. Paylaşım süresi belirtilmezse de kod 1 yıl ile sınırlandırılacak.

Hes Kodu Güvenli mi?

Vatandaşın kodla ilgili merak ettiği bir diğer nokta da bu kodun ne kadar güvenilir olduğu oldu. Hes kodu kişiye özel oluşturulmuş tekil kodlar olacak ve kodun yönetimi tamamen kodu alan kişinin elinde olacak. Ayrıca yapılacak günlük işlerde T.C. kimlik numarası yerine sürekli değişen bir kodun kullanılması da vatandaşın kendini güvende hissetmesini sağlayacak. Kısacası kodunuz sayesinde normalleşme sürecinde kişisel veriniz kimlik numaranızı başkalarıyla paylaşmanıza gerek kalmayacak.