Google+

Arama formu

Küresel Barış Endeksi 2016 yayınlandı

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu "Economics and Peace" 2016 yılının Küresel Barış Endeksi'ni yayınladı. Türkiye önceki senelere göre iyice gerileyerek 163 ülke arasında 145'inci oldu.

Rapora göre Ortadoğu’da devam eden çatışma durumunun kötüleşmesi, mülteci krizi ve terörist saldırıların artış göstermesi nedeniyle dünya 2015 yılına göre dünya daha tehlikeli bir yer hâline geldi. Listeki 81 ülke önceki yıllara göre daha huzurlu ülkeler haline gelirken, 79 ülkenin durumu daha kötüye gitmiş. Bunlardan biri de Türkiye. Rapora göre Türkiye son 10 yılın en kötü zamanlarını geçiriyor. Bu sebeple de barış seviyesi "düşük" ülkeler arasında yer alıyor.

Avrupa ülkeleri arasında da sonuncu olan Türkiye, listede en fazla gerileyen üçüncü ülke oldu.
Türkiye’nin gerisinde kalan ülkeler ise sırasıyla şöyle oldu: Lübnan, Kolombiya, Filistin, Nijerya, Kuzey Kore, Rusya, Kongo, Pakistan, Libya, Sudan, Ukrayna, Orta Afrika Cumhuriyeti, Yemen, Somali, Afganistan, Irak, Güney Sudan ve son sırada Suriye.

İzlanda bir kez daha dünyanın en huzurlu ülkesi olurken; onu Danimarka, Avusturya, Yeni Zelanda ve Portekiz izledi. Suriye ise bir kez daha listenin en sonunda yer aldı.

Küresel Barış Endeksi 2016 yayınlandı

KAYNAK