Bulgakov Müzesi

Şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelen Bulgakov Müzesi, ünlü roman ve oyun yazarı Mihail Afansyeviç Bulgakov’un yaşamış olduğu evdir. 1891 yılında Kiev’de doğan Bulgakov, yazdığı eserlerden dolayı dönemin yöneticisi Stalin’le karşı karşıya gelmiştir. Bu dönem yazdığı eserlerin basılması ve okunması yasaklanmıştır. Bulgakov, Kiev’den ayrılmak istemiş olmasına rağmen bu isteği engellenmiş ve şehir dışına çıkması yasaklanmıştır.

“Usta ve Margarita” ve “Köpek Kalbi” romanlarının yazarı, daha sonra Moskova’ya yerleşmiş, bu şehirde böbrek yetmezliğinden ölmüştür.

1989 yılında müzeye dönüştürülmesi kararlaştırılan müzenin açılışı 1991 yılının mayıs ayında, yazarın 100. ölüm yıl dönümünde gerçekleşmiştir. Bina, 1888 yılında inşa edilmiş, mimarlığını Gardenin üstlenmiştir. İçerisinde Bulgakov’a ait eşyalar, kitaplar ve resimler bulunmaktadır. Toplam 2500 parçanın sergilendiği müze, yazarın ve çevresinin hayatını ve yaratıcılığını aktarmaktadır. Aynı zamanda Bulgakov’a ait yazılar, hiç yayınlanmamış eserleri de sergilenmektedir.

Andrevsky Yokuşu’nda yer alan Bulgakov Müzesi, en turistik noktalardan biridir. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği müzenin girişinde Mihail Afansyeviç Bulgakov’a ait bir heykel bulunmaktadır. Müzede çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Edebiyat hakkında seminerler, kitap kulübü etkinlikler yapılmakta, araştırmalar için belgeler sunmaktadır.

Adres: Andriivs'kyi descent, 13А, 02000

Ziyaret Bilgileri: Müze Pazartesi – Pazar: 10.00 – 18.00 saatlerinde ziyarete açık.  Çarşamba Günleri ise kapalı. Tam 40 UAH, indirimli 25 UAH.

Yol Tarifi:Poshtova Ploshcha İstasyonu’ndan doğuya doğru 400 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Andrevsky Yokuşu, Sophia Kievskaya Kilisesi