Pechersk Lavra

Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının önemli manastırlarından biri olan Pechersk Lavra, Mağaralar Manastırı olarak Türkçeye çevrilmiştir. Pechersk Lavra, Mağara Manastırı olarak anılmasının ana sebebiyse manastırın altındaki mağaralardır. Orijinal ismiyse ikiye bölünerek çözümlenebilmektedir. Lavra, Yunanca, cadde, kasaba, büyük manastır anlamına gelirken, Peçerskaya, Rusça “peşçera” kelimesinin anlamı olan mağara kelimesinden gelmektedir.

Unesco Dünya Mirasları listesinde de yer alan manastıra kısaca halk arasında Lavra denilmektedir. Bir kompleks bir manastır olan Pechersk Lavra, 18 kilisenin merkezidir. Kiliselerin altı tanesi yerin altında bulunmaktadır. Bu kompleksin içinde birçok bölüm bulunmaktadır. Bunların başında “Mikro Minyatür Müzesi“ bulunmaktadır.

1051 yılında Prens I. Yaroslav döneminde inşa edilen manastır, Kiev’in ilk manastırlarından birisidir. Kiev’e keşişliği yaymak için gelen Anatoliy, Dnyepr’deki bir mağarada yaşamıştır. Ona katılan kişilerle beraber bu mağarada yaşamaya devam eden Anatoliy, yeraltındaki mağaralarda ibadetlerini de gerçekleştirmiştir. Gittikçe kalabalıklaşan bu grup, Prens I. Yaroslav’un mağaraların üstünde bir alan sağlamasından sonra, yer üstünde ibadetlerine devam etmiştir.

 

1718 yılında Mağaralar Manastır da çok büyük bir yangın çıkmıştır. Hasar alan Pechersk Lavra ardından restorasyon çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalar barok tarzından çok etkilenmiştir. 1917 yılında gerçekleşen devrimle manastır kullanıma kapanmıştır. Tekrardan müze olarak açılmıştır.  1996 yılında ulusal statüsüne geçirilen manastır ulusal kültürel tarihi koruma alanına dahil edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda Nazi bombardımanında etkilenen ve bir kısmı yıkılan Mağaralar Manastırı, çeşitli restorasyonlardan geçmiş ve ibadethane olarak açılmıştır.

Katedral hakkında birçok rivayet bulunaktadır. Bunlardan biri, altındaki mağaraların Dinyeper Nehri’ne kadar uzandığına yöneliktir.Bir diğer rivayet ise manastırın altında bir tünel olduğu ve komşu şehir olan Çerginov’da yer altından bir kilise ile bağlantısı olduğu hakkındadır. Pechersk Lavra Aynı zamanda, Kiev’deki bir ilçeye adını da vermektedir.

Adres:Lavrska St, 15, 01015 Kiev

Ziyaret Bilgileri:PazartesiPazar: 08:00 – 20:00 Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Yol Tarifi: 470 numaralı otobüsle Pechersk Lavra’nın girişine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:İkinci Dünya Savaşı Müzesi, Arsenalna İstasyonu