Kolombiya’nın Festivalleri

MOMO1.jpg

Kolombiya toplam 20 gün ile en çok resmi tatilin olduğu ülkedir. Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede dini festivaller önemsenmektedir. Bunun yanı sıra salsanın ana memleketi olan Kolombiya, Rio’dan sonra dünyanın en büyük ikinci karnavalına ev sahipliği yapmaktadır. Şubat ayında düzenlenen ve 4 gün süren karnavala her yıl binlerce turist akın etmektedir. Sokakların rengârenk olduğu, salsa kraliçelerinin seçildiği karnaval adını aldığı Baranquilla kentinde düzenlenmektedir.

Ülkenin bir diğer büyük festivali Tomato Fight Festival (Domates Savaşı Festivali) ise Stumarchan stadyumunda gerçekleştirilmektedir. 3 gün süren domates savaşında yaklaşık 15 ton domates kullanılır.

Her sene ağustos ayında düzenlenen Festival of Flowers, Medellin şehrinin en meşhur festivalidir. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çiçeklerin açtığı festivalde dans etkinlikleri ve konserler de olmaktadır.

Kolombiya’nın güneydoğusundaki Pasto şehrinde düzenlenen ve 3 gün süren Black and WhiteFestival ocak ayında düzenlenmektedir. Sömürgecilik dönemine ithafen gerçekleştirilen festival kapsamında siyahi köleler efendilerinin beyaz yüzlerini siyaha boyar. Vücut boyama ve bunun da sonunda beyaz pudra savaşının gerçekleştiği festivalin hazırlık dönemi kabul edilen aralığın son haftasında ise kentte büyük bir su savaşı yapılır.

Dünya Salsa Festivali kapsamında ağustos ayında dansçılar ve müzisyenler Cali kentinde toplanır. Yaklaşık 4 bin dansçı ve 20 ulusal orkestranın katıldığı festival 8 gün sürer. Kent çapında pek çok atölye ve pratik salsa dersleri de düzenlenir.