Milano'da Alışveriş


 

Milano'nun kelime anlamı moda ve alışveriştir dense kimse yadırgamaz. Çünkü burası her ikisinin de başkenti ve hatta mabedi sayılıyor. Düşünün ki, sadece alışveriş için özel turlar düzenleniyor. Çünkü şehir, birbirinden ünlü uluslararası markalara ve tasarımcılara ev sahipliği yapmakla birlikte uygun fiyatlı alışveriş yapmak isteyenler için outletleri de bünyesinde barındırıyor.

Quadrilatero d’Oro bölgesindeki Montenap ve Spiga sokaklarında aklınıza gelebilecek tüm uluslararası ünlü ve lüks markaları bulmanız mümkün. Orta sınıf markalar içinse Via Torino ve Corso Buenos Aires'e uğramanız gerek. Il Salvagente ise en çok tercih edilen outletlerden biri. Eğer pazar alışverişini seviyorsanız, Viale Papiniano'ya uğramalısınız. Salı ve Cumartesi günleri açılan standlarda tasarım ürünler bulmanız mümkün. Ayrıca Cumartesi günleri Alzaia Naviglio Grande'de ve Pazar günleri San Donato'da bit pazarları da kuruluyor.

Bunun dışında İtalya sevdiklerinize getirebileceğiniz yüzlerce hediye çeşidiyle doludur. Eğer ne alacağınıza tam karar vermediyseniz aşağıda saydıklarımızdan gönlünüze göre bir seçim yapabilirsiniz.

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 Euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spaghetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir.

İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.