Dead Sea’de Gezilecek Yerler

Dead Sea’yi Ürdün içinde ziyaret ediyorsanız, göl dışında çeşitli arkeolojik alanlara, doğal güzelliklere sahip şelalere uğrayarak da vakit geçirebilirsiniz.

Baptism Site

Ürdün Nehri’nin doğu kıyısında yer alan bu arkeolojik alan, Lut Gölü’nün 9 kilometre kuzeyindedir. Bölge 2 farklı alandan oluşur Tell Al-Kharrar, ya da diğer adıyla Jabal Mar-Elias yani Elijah’ın Tepesi ve göl kenarındaki Azİz John Kilisesi. Bu alan İsa’nın Aziz John tarafından vaftiz edildiği yer olarak bilinir. Bu yüzden Hristiyan hac noktalarından biridir.

Ölü Deniz Müzesi

dss-exhibit8.jpg

Bölgenin tarihi ve jeolojisine dair her türlü bilgiye sahip olmak için bu müzede bir saatinizi geçirin. Sabah saat 8 ile akşam üstü 4.30 arası açık olan müzede dokunulmasına izin verilen kutsal taşlar bulunmaktadır. Müze Dead Sea Resorts kompleksinin 10 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Hammamat Ma’in

5762658340_8d244b46f7_z.jpg

Ölü Denize bakısı olan tepelerden birinde yer alan ve yöredeki en meşhur termal kaynarcanın çıktığı bu spa Wadi Zarqa Ma’in bölgesinde yer alır. Suyun sıcaklığı 45-60 derece arasında değişmektedir. Tepeden akan şelalelerde de aynı şifalı su bulunmaktadır. Bölgeye giriş ücreti kapsamında şifalı suların üzerine kurulan Roma hamamlarında banyo yapmak da dahildir.

Lot’s Mağarası

e48811c3a858d1c67cb68d43dc74290e.jpg

Küçük bir Bizans kilisesinin yıkıntıları ile çevrelenmiş bu mağaraya 10 dakikalık bir tırmanışla erişilebilmektedir. İçinde mozaikler olan kilise yıkıntısını ve Bronz Döneminden kalıntıların bulunduğu bu mağarayı tarih sevenler kaçırmasın.