Google+

Arama formu

CASABLANCA VE II. HASAN CAMİİ

Bu yazı Gezimanya üyesi ozzznur tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Güzel bir uçuştan sonra Fas’ın en büyük ve kalabalık şehri, ilk durağımız Casablanca’ya vardık. İlk ve son durağımız olan bu şehir sisli bir hava ile karşıladı bizi.

En romantik film olduğu kabul edilen filme adını veren Casablanca, İstanbul gibi oldukça kozmopolit bir yapıya sahipti. Casablanca'da en çok bizi heyecanlandıran yerlerinden biri, dünyanın en büyük camilerinden olan ve denizin üzerine inşa edilen Hasan II Camii.

Kazablanka

Bu ülkede minareler köşeli ülkemizdeki gibi silindir biçiminde değildi. Caminin bulunduğu meydana vardığımızda inanılmaz bir mimari, harikulade el işçilikleri ve devasa bir yapı ile karşılaştık.

Rehberimizden bu özel caminin mimarının ünlü Fransız Michel Pinseau olduğunu, dış kapasitesiyle birlikte 105.000 kişinin aynı anda namaz kılabilmesine olanak veren alanı ile dünyanın 5. büyük, 210 metrelik minaresiyle dünyanın en yüksek camisi unvanına sahip olduğunu öğrendik.

Caminin mimarisine o kadar hayran kaldık ki gün doğmadan bu camiyi pozlamak için sabahın erken saatinde buraya tekrar geldik ve mavi saatlerdeki eşsiz manzarayı kaçırmadık.

Kazablanka-1

Kazablanka şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Beifeimeng Casablanca Central House, Minjo Appart, Appartement Thirty Five güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Home - City Center, residence nour californie, Luxury Gauthier apartment in the heart of Casablanca. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz VILLA RYM, Villa Mymy, Villa Mbarka gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz darna, wa9, Youth Hostel Casablanca International tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kazablanka aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Casablanca’da ikinci durağımız La Corniche yani Kordon Boyu oldu. Sisin çökmesinden dolayı iyi kareler yakalayamayacağımızı düşünsek de sahil kesiminde çok güzel kareler yakalama fırsatı bulduk.