Google+

Arama formu

ICA VE ÇÖLDEKİ VAHA HUACACHINA

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Cuzco, Nazca, Arequipa derken yol üzerinde olan Ica’ya oradan da, dev kum tepeleriyle dolu bir çölün ortasına bulunan minik bir göl, gölü çevreleyen palmiye ağaçları ve en fazla iki katlı beyaz evleriyle toplam 115 kişinin yaşadığı bir köy olan Huacachina’ya geliyoruz.

Buggy denen araçlarla çöl yolculuğumuz başlıyor. Buggy metal kafes şeklinde dizayn edilmiş güçlü motorlu araçlar, üzerindeki süslemeler de adeta Mad Max’ten fırlamış.
Ica

10’ar kişilik gruplar halinde Buggy’lere doluşup kemerleri sıkıca bağladık ve şoförümüz tam gaz daldı yumuşak kumların içine.
Ica-1

Yolculuk rollercoaster’dan farksızdı, kum tepelerinin üzerinden uçtuk, dimdik yokuşları son sürat indik, yan yatacak şekilde kavisler çizdik, şöförümüz attığımız çığlıklara aldırmadan son sürat tepelere çıkıp hızla aşağı iniyor.
Ica-2

Nihayet duruyoruz ve çok keyifli “sandboard” yapıyoruz. Ica’ya sadece birkaç km. mesafede ama burası gerçek bir çöl, sadece develer eksik.
Ica-3

Ica-4

İnişe geçtiğimizde ise tepeden Huacachina görüyoruz, çölde bir vaha…

Ica şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sand Dune Ica, Hospedaje Luna de Plata, Hospedaje Peruanitos güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Del Valle House, La Casa de Luís y Victoria, Daniel B&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hacienda San Juan Resort, Tambo Del Sol Posada, Fundo Hotel el Arrabal gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Samaka Backpackers House, Ica Adventures II, Sumac Backpackers House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ica aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ica-5

Ica-6

Gerçekten müthiş görünüyordu. Peru seyahatine anımsanacak ve heyecan katan bir lokasyon idi.


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...