Su Üstünde Yaşam Mücadelesi: Tonle Sap

Siem Reap yakınlarındaki Tonle Sap Gölü'ne giderken böyle bir yaşam göreceğimizi tahmin edemezdik. Hükümet vergi almadığı için insanlar su üstünde bir yaşam kurmuş. Gölden balık avlıyorlar, gölün temiz kısımlarına gidip bidonlarla içme suyu taşıyorlar ve tüm yaşamları su üstünde bir mücadeleyle geçiyor.

Kıraathaneleri (daha doğrusu toplandıkları yerler), okullar, dükkanlar, her şeyleri su üstündeki sallarda. İnsanlar kayıklarıyla dükkan sallarına uğrayıp eğer parası varsa alışveriş yapıyor.

Sal evlerinden suya atlayıp banyo yapıyor. Asında Budist olan bu insanlara Katolik kilisesi de sal üzerinde kurulmuş. Kilisenin hemen yanındaki Katolik okulunun güzel kıyafetli öğrencileri buradaki yaşama oldukça aykırı ve bir o kadar da cezbedici...

Dünya Bankası kaynaklarıyla bu insanlara normal bir hayat sürmeleri için kredi verilmesi düşünülmüş. Ancak yaklaşık 3000 kişilik "su insanları" başka bir iş bilmediklerini ve böyle yaşamak istediklerini söyleyerek teklifi reddetmişler. Evet su gölden ama ekmek elden değil. Her gün balık avlamak ve artanı satarak 3-5 kuruş kazanmak zorundalar.

Başka türlü bir hayatın bilinmediği hayatlar... Bütün yaşamın suyun üstünde kurulduğu, hayatın suyun üstünde kazanıldığı, sudan ve sudaki balıktan kazanılan hayatlar… Suyun üstünde yaşanılan… Evleriyle, okuluyla, marketiyle, ibadethanesi ile ve başka her şeyiyle… Yüzen bir yaşam… Elektrikten, temiz sudan ve başka birçok şeyden yoksun hayatlar…

Daha fazla fotoğraf için: rotayol.com/2015/02/28/su-ustunde-yasam-mucadelesi-tonle-sap-golu-kambocya