Çek Mutfağı 

 

Çek mutfağında et yemekleri yaygındır. Başta domuz eti olmak üzere sığır eti ve tavuk da popülerdir. Ülkedeki restoranlarda kaz, ördek, tavşan gibi av ürünleri de sunulmaktadır. Çek mutfağında çorbalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle patates ve karışık sebze ağırlıklı Bramboracka çorbası yer alır.

Çek mutfağının geleneksel yemeklerinden biri Domuz Kaburga'dır. Genelde odun ateşinde pişirilerek az miktarda salatayla servis edilen bu yemeğin domuz etinin en lezzetli kısmı olduğu düşünülür. Geleneksel Bohemya Tabağı çeşitli yemeklerden oluşan, içinde kızartılmış ördek, Moravian Serçesi adı verilen domuz eti, füme et, domuz sosis, kırmızı ve beyaz lahana, bol patates olan dev bir ızgara tabağıdır. Bir diğer tabaksa Sarımsak Soslu ve Kremalı Bohemya Tabağı. Bu tabakta da ekşi sarımsak sosu ve krema sos ile servis edilen ev yapımı sosis ve domuz sırt eti yer alır. Lahana salatası ve zeytinyağıyla servis edilen Kaz Bacağı, közde kızartılmış Domuz Bacağı, soğan, patates ve lahana ile servis edilen Domuz Biftek, tütsülenmiş domuz eti ve sarımsak ile pişirilmiş tavşan bacağının ıspanak ile servis edildiği TavşanYemeği de geleneksel yemekler arasında yer alır. Çek halkının ve turistlerin en çok tükettiği yemekse Kızarmış Ördek'tir. Çek mutfağının en önemli özelliklerinden biri tüm yemekler yanında Knedliky denilen ekmek içi ile servis edilmesidir. Ağır sosları ve domuz etinin yaygın kullanımıyla Türk damak tadına pek hitap etmeyen Çek mutfağının Türk mutfağına tek benzer yönü hemen hemen her yemeğin ekmekle servis edilmesidir

Pilsener tarzı biranın ana vatanı olan Çek Cumhuriyeti’nin mutfağında akla gelen ilk içecek de elbette biradır. Dünyanın en kaliteli biralarını üreten ülke olarak da anılır. Yerel içki Becherovka adındaki tarçınlı likörleri son derece popülerken diğer Çek biraları arasında Gambrinus, Staropramen, Krusovice, Radegast ve Velkopopovicky Kozel sayılabilir.