Avusturya’nın Festivalleri

WienerFestwochen, UluslararasıViyanaFestivali

Dünyanın dört bir yanından önemli müzisyenleri, gösteri gruplarını ve tiyatrolarını bünyesinde barındırır. Festival mayıs ve haziran aylarında çeşitli etkinliklerle kutlanır. Düzenlenmeye başladığı 1951 yılından itibaren Viyana için önemli bir yeri vardır.

ViyanaFilmFestivaliRathausplatz

Viyana Şehir Salonu’nda her akşam ücretsiz bir şekilde opera ile ilgili filmlerin gösterimi yapıldığı bu festival bütün yaz boyunca sürer.

ViyanaMaratonu

Mayıs ayının son hafta sonunda düzenlenir ve 42 kilometrelik bir parkuru vardır. Viyana’nın neredeyse tamamını kapsayan bu maraton dünyaca ünlüdür.

Yılbaşı

Avusturya’da Noel ve Viyana’daki Noel Marketleri adıyla bilinen festivalde, kasım ayının sonundan başlayarak Noel’e kadar tüm ülkede şehir meydanlarına kurulan marketler noel hediyeleri ve türlü yiyecek ve içecek satışı yapmaktadırlar. Glühwein adındaki tatlı ve sıcak şarap satışı gelenekselleşmiştir. Christkindlemarkt ismiyle anılan bu festivalde en ünlü market Viyana’daki Rathausplatz’dadır.

Ülkede noel büyük etkinliklerle kutlanır ve gece yarısı Pummerin’deki patlama tüm şehirden duyulur. Gece yarısı açık hava partisinde vals yapılır ve gece kulüpleri dolup taşar.

Yeni yıl Konseri Viyana Filarmoni Orkestrası

Dünyanın en ünlü klasik müzik organizasyonlarından biri olarak her sene yeni yılın ilk günü Strauss ailesine ve vals müziğine ithafen düzenlenir. Bilet satışlarının çok önceden tükendiği bu konser klasik müzik kültürünün merkezlerinden biri olan Musikverein’de gerçekleşir. Konser dünyanın farklı yerlerinde televizyonlardan canlı olarak izlenir.