Endonezya'da Volkan Patladı

Endonezya'nın en aktif yanardağı Merapi bugün yine patladı. Bu ay itibariyle ikinci kez patlayan yanardağ bugünkü patlayışında havaya 5.000 metre bir kül savurdu. Endonezya'nın kültürel başkenti Yogyakarta'da patlayan volkanın kraterinden sıçrayan kül ve kumlar volkanın bulunduğu alanın birkaç kilometre yakınındaki yerlere kadar yayıldı. 

Konuyla ilgili konuşan Ulusal felaket azaltma ajansı sözcüsü Agus Wibowo, patlamadan dolayı gerçekleşen bir hasar bildiriminin yaşanmadığını ve bu konuyla ilgili insanları panik yapmamayı hedeflediklerini söyledi. 

Endonezya

Merapi, bu ay başında da patlamıştı ve bu patlama sonucunda da Yogyakarta'yı ve komşu şehir Solo'yu gri tozlar kaplamıştı. Dağın geçmişine bakıldığındaysa Merapi'nin bugüne dek birçok kişiyi ölümüne neden olduğuyla karşılaşmak mümkün. Özellikle volkanın 2010'da yaşadığı patlama 300 kişiden fazla insanı ölümüne neden olmuş.

Dağ bugüne dek birçok patlama yaşamış olsa da bugünkü patlamanın sonucunda yetkililer Merapi'nin uyarı seviyesini yükseltmedi.

Etiketler