Venedik'e Girmek Artık 3 Euro

Venedik Belediyesi'nin aldığı karara göre, mayıs ayı itibariyle Venedik kentine giriş yapanlardan 3 euro alınacak. Bu ücret, gelecek yıl itibariyle 6 ila 10 euroya çıkarılacak. Bu uygulamaya Venedik'in tarihi kent merkezi ve etrafındaki adalar da dahil olacak. İtalyan turizm bakanı Gian Marco Centinaio tarafından "turist kovucu" olmakla eleştirilen bu vergi, geçtiğimiz yıl da bütçe görüşmeleri sırasında parlamentoda gündeme gelmişti.

İtalya'nın birçok kentindeki otellerde konaklayanlardan "turist vergisi" alınıyor. Venedik Belediyesi, kısa süreli turistlerden 10 euroya kadar vergi almak için bu yılın başında hükümetten onay almıştı. Kişi başı 2,5 euro ila 5 euro arasında değişmesi beklenen verginin turistik ziyaretlerin fazla olduğu yaz aylarında 10 euroya kadar çıkması bekleniyordu. En son kararla artık konaklama şartı aranmaksızın kente sadece günübirlik giriş yapan turistler de ödeme yapmak zorunda. Bir tür “kente giriş vergisi” olan bu ödeme, Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro tarafından ayakbastı parası olarak adlandırılıyor. Venedik'te yaşayanlar, eğitim görenler ve bu bölgelerdeki otellerde kalanlar, bu vergiden muaf tutulacak.

Gemilerle günübirlik gelen turistleri tespit etmenin kolay olduğu ancak kara, demir ya da hava yoluyla gelen turistlerin tespitinin zor olduğu belirtiliyor. Kente giriş vergisini ödemeden giriş yapan turistler tespit edilirse 100-450 euro arası para cezası kesilebilecek.

Venedik, her yıl yüzlerce turist ağırlıyor. Yani bir milyondan fazla turist, kanallar ve gondollar kenti Venedik’i ziyaret ediyor. Araştırmacılar, Venedik şehrinin kapasitesinin 19 milyonla sınırlı olduğunu belirtiyor. Ancak kentteki bir üniversitenin yaptığı araştırma, Venedik’i yılda yaklaşık 28 milyon turistin ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu aşırı miktardaki turist akınının en sonunda kentteki turizmi bitireceği de görüşler arasında. Öte yandan bu uygulamayla Venedik’in bir müzeye dönüşeceği de İtalyan basını tarafından dile getiriliyor. Venedik Belediye Başkanı, kısa süreli turistlerden alınacak şehre giriş ücretinin, kenti temiz tutmak için gereken bütçeyi sağlayacağını, ocak ayı başında savunmuştu. Otel vergisi, belediyeye yılda 30 milyon euro gelir yaratıyor. Hesaplara göre bu yeni verginin kente 50 milyon euroluk bir gelir getirmesi ihtimali var. Bağımsız belediye başkanı Brugnaro, bu uygulamayla “yaşayan ve yaşanabilir bir kent” oluşturmayı hedeflediğini ifade ediyor.

Son yıllarda Batı Avrupa’nın birçok büyük ve turistik kentinde yerel halk, turizme karşı tepkilerini dile getiriyor. Örneğin 2017’den beri Avrupa’nın en turistik kentlerinden Barselona’nın birçok sokağında ve metro alt geçitlerinde “Tourists Go Home” (Turistler Evinize Dönün) yazılı etiketler mevcut. Benzer turist karşıtı mesajlı duvar yazılarına da birçok Avrupa kentinde rastlamak mümkün. Venedik halkı da turizmin kentlerine zarar verdiğini düşünüyor.  

Etiketler