Amsterdam Mutfağı

Amsterdam mutfağı

Hollanda mutfağı, Avrupa Ovası'ndaki verimli Kuzey Denizi nehri deltasındaki konumuyla şekillenmektedir; bu sebeple de ülke mutfağında balıkçılık ve çiftçilik önemli bir yere sahiptir.

Geleneksel olarak Hollanda mutfağı, basit sebzeler ve az miktarda et kullanılan yemeklerden oluşur. Bu yemekler oldukça sade ve basittir. Kahvaltı ve öğle yemeğinde genellikle peynir, ekmek gibi yiyecekler tüketilir. Akşam yemeğinde ise patates ve mevsim sebzelerinin yanında herhangi bir et tercih edilir. Kolonilerinin yemek kültürünün etkisiyle (özellikle de Hollanda Doğu Hint Adaları) ülke daha kozmopolit hale geldi ve uluslararası mutfaklar Amsterdam başta olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde temsil edilir oldu.

Mini krepten çeşitli kroketlere kadar Amsterdam aç gezginlere benzersiz mutfak deneyimleri sunmaktadır. Bu geleneksel Hollanda yemeklerinden en az birini denemeden eve dönmeyin. Bitterballen denen çıtır kızartılmış nefis köfteler hardalla birlikte servis edilir. Kalın Hollanda patatesi, kağıt konide servis edilir. Ekstra fıstık sosu, mayonez, soğan ve köri ketçap için 'patat speciaal' demeniz yeterli.

Tüm bu lezzetleri deneyimlemek istiyorsanız en doğru adreslerden biri Skek olacaktır. Skek, geleneksel Hollanda yemeklerini tüm en güncel yeme trendleriyle birleştiren bir restoran. Amsterdam'ın Red Light Bölgesi yakınlarında yer alıyor. Canlı müzik gecelerine de ev sahipliği yapıyorlar, ki bu da Skek'in zaten yıldız atmosferine katkıda bulunuyor. Öğrenciler tarafından işletilen Skek asla hayal kırıklığına uğratmaz; yemekler de ortalama 10-15 Euro arasında seyreder. Bunun yanı sıra çok sayıda bira çeşidinin yer aldığı bir barı da var.

Geleneksel mutfak dışına çıkıp tercihinizi farklı mutfaklardan yana kullanmak istiyorsanız, Meksika yemekleri servis eden Taqueria Tacobar’ı değerlendirebilirsiniz. Restoran, Leidseplein'e sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde.