Google+

Arama formu

Nikaragua’nın Kısa Tarihi

Nikaragua kıyıları, 1502 yılında Christopher Columbus tarafından keşfedilmiştir. Bu dönemde bölgede Miskitolar başta olmak üzere pek çok yerli kabile yaşamaktaydı. 17. yüzyıldan itibaren İspanyollar Nikaragua’nın büyük bölümünü sömürge haline getirdi. 1821 yılında bağımsızlığını ilan eden Nikaragua, bir süre Meksika ile daha sonra Orta Amerika Birleşik Eyaletleri ile birleşti. Son olarak 1838’de bağımsız bir cumhuriyet oldu.

Ancak ABD Deniz Kuvvetleri, bölgeyi pek rahat bırakmadı ve 20. yüzyıl başlarında ve 1926 ile 1933 yılları arasında pek çok kez ülkeyi işgal etti. ABD’nin 1925 yılında ülkeden çekildi. Fakat bu kez ülkede iç savaş patlak verdi. Liberal önderlerden Augusto César Sandino silahlı mücadeleyi sürdürürken; öteki Liberal önderler Amerika Birleşik Devletleri denetiminde yapılacak seçimlere katılmayı kabul ettiler. 1928 ve 1932'deki seçimlerin ikisini de liberal adaylar kazandı. Bu dönemde ABD’nin gözetiminde Nikaragua Ulusal Muhafızları adında askeri birlik kuruldu. ABD’nin 1933'te ülkeyi terk etmesiyle Sandino da silahlı mücadeleyi bıraktı.

Ulusal Muhafızlar’ın komutanı Anastasio Somoza Garcia 1934'te Sandino'yu öldürterek liberal başkan Sacasa'yı başkanlıktan uzaklaştırdı. 1936'da kendini başkan seçtirdi ve baskıcı bir yönetim kurdu. Somoza Garcia'nın 1956'da öldürülmesiyle başkanlığa oğlu Luis Somoza Debayle geldi. 1962'de Somoza rejimini hedef alan en büyük muhalefet gruplarından (FSLN) Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi gerilla örgütü ortaya çıktı. Luis Somoza'nın 1967'de kalp krizi geçirerek ölmesinin ardından kardeşi Anastasio Somoza Debayle başkan oldu. 1972'de Managua'da 6 bin kişinin ölümüne ve 300 bin kişinin evsiz kalmasına yol açan deprem nedeniyle gönderilen uluslararası yardımları el altından kendisinin ve ailesinin hesaplarına aktardığı ortaya çıktı. 1974'te de anayasayı değiştirerek ikinci kez başkan seçildi. Aynı dönemde, gerilla savaşında önemli kayıplara uğrayan Sandinistalar (FSLN), bu gelişme üzerine liberal çevreler ve orta sınıfla ittifaka yöneldiler. Ocak 1978'de, Demokratik Kurtuluş Birliği (UDEL) adlı güçlü bir muhalefet hareketinin lideri olan gazeteci Pedro Joaquin Chamorro'nun öldürülmesiyle bir genel grev dalgası ve yaygın şiddet hareketleri başladı. Yeniden silahlı mücadeleye başlayan Sandinistalar, bütün önemli kentleri ele geçirip başkent Managua'yı da kuşatarak 17 Temmuz 1979'da 45 yıllık Somoza rejimine son verdiler.

Yeni yönetim, Somoza ailesinin mülklerini kamulaştırdı. Sosyalist ülkelerle yakın ilişkiler kuruldu. Ancak ABD, Nikaragua'ya yaptığı ekonomik yaptırımı keserek yönetime karşı gerilla mücadelesi yürüten sağcı kontralara destek verdi. Ekonomisi kötüleşen Nikaragua'nın bazı Orta Amerika ülkeleriyle ilişkileri bozuldu. Şubat 1989'da Orta Amerika ülkeleri başkanlarının El Salvador'da yaptığı toplantıda serbest seçimlere gidilmesi ve Somoza'ya bağlı Ulusal Muhafız örgütünde görev yapmış 1.900 kadar mahkûmun serbest bırakılması karşılığında kontra birliklerinin dağıtılması konusunda anlaşmaya varıldı. Aynı yıl, basın özgürlüğünü güvence altına alan ve seçim sistemini yeniden düzenleyen yasalar çıkarıldı. Yine aynı yıl ABD Nikaragua'ya karşı beş yıldır uyguladığı ambargoyu kaldırdı.