Artvin’e Ne Zaman Gidilir?

artvin-2722399_1280.jpg

Artvin, sunduğu tarihî çeşitlilik, kültürel zenginlikler ve doğal güzellikler bakımından her dönem ziyaret edilebilecek bir şehir olarak öne çıkmaktadır. İklimsel açıdan bakıldığında Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda bulunan il olarak Karadeniz ikliminin tipik özelliklerini en belirgin şekilde göstermektedir. İl merkezi ve kıyı ilçeleri ılık ve yağışlı bir iklime sahipken şehrin yüksek kesimlerinde kış dönemi boyunca yoğun kar yağışları da gözlemlenmektedir. Şehir neredeyse her dönem yağış alırken, en yüksek yağış ortalaması aralık aylarında gözlemlenirken en düşük yağış oranı ise temmuz aylarında gerçekleşmektedir. Şehirde yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 0 derecenin altına düşmezken, en soğuk ay ortalama 2,8 derece ile ocak ayları iken en sıcak ay ise 21 derecelik ortalama ile ağustos aylarıdır.

Artvin’e ne zaman gitmek gerektiği sorusu yapılacak ziyaretin içeriğine göre değişecektir. Eğer kayak gibi kış sporları için gidilmek isteniyorsa şehri ziyaret etmek için en ideal dönem kasım – nisan arasıdır. Kar kalınlıkları özellikle kış aylarında en üst seviyelerde iken kış turizmi şehirde nisan ayına kadar devam eder.

Şehrin tarihini ve doğasını daha iyi iklim şartlarında keşfetmek isteyenler için ise en ideal dönemler yağışın da en düşük seviyelerde gezdiği mayıs – ağustos ayları arası olacaktır. Şehir bu dönemlerde doyasıya gezmek ve tüm doğal güzellikleri keşfetmek için daha ılıman bir iklim sunar.

Artvin’i ziyaret etmek için en iyi dönemlerden biri ise boğa güreşlerinin yapıldığı Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’nin olduğu dönemdir. Her sene haziran ayında yapılan festival boğa güreşleri ile özdeşleşse de festival boyunca şehirde birçok etkinlik de yapılır. Artvin’de yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi ile takip edilen festival Artvin’e gitmek için en ideal dönemlerden biri olarak önerilmektedir.