Interrail - Avrupa Gezisi: Prag

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken, pireler berberken iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallarken memleketin birindePragdiye bir şehir varmış...

Çekya’nın anlatmak için kifayetli sıfat bulmakta zorlanılan, 1,5 milyona yakın nüfuslu masalsı başkentinin her sokağı ayrı bir hikâye.

II. Dünya Savaşı'nda Praglılar çok sevdikleri şehirleri için saldırı veya işgal edilmemesi konusunda anlaşmaya varıp Prag’ın zarar görmemesini sağlamışlar.  Dünyanın en gözde şehirlerinden biri burası. Hatta o kadar gözde ki, turist olmaktan sıkılmakla kalmayıp, nefes alabilmek için sıvışıp kaçabileceğiniz yer arayacaksınız zaman zaman... Bu şehrin sokaklarında kaybolmadan önce Avrupa Birliği’ne dahil olsa da EURO kullanılmadığından dolayı para bozdurmanız gerekecek. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur komisyonsuz bir döviz bürosu bulabilmek, eğer zamanınızı bununla kaybetmek istemiyorsanız, herhangi bir döviz bürosunda, her seferinde komisyon vereceğinizi düşünerekten, tek seferde yüklü miktar bozdurmanız sizin karınıza olur... (Eylül 2016 1$=23.6CZK)

Neresinden başlasak şehrin diye düşünmeye gerek yok, Arnavut kaldırımlı sokağa adımınızı attığınız anda yollar götürüp gezdirecek sizi, kesin bu sokakta Külkedisi ile karşılaşacağım ya da belki arkanızdaki bir sokaktan Gargamel çıkıp sizi kovalayacak hissine kapılabilirsiniz.

Otelinizden temin edeceğiniz bir haritayla istediğiniz rotadan başlayıp gönül rahatlığı ile kaybolabilirsiniz Prag’da. Şehirlerin yürüyerek gezilmesi daha çok şeye tanıklık etmenizi sağlar lakin illa da araç kullanmak isterseniz, Prag’ın nostaljik tramvayları sizi taşır istediğiniz noktaya.

Prag’ın tarihi merkezi 1992’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Şehrin en önemli meydanında (Old Town), o her saat başı bir dakikalık minik bir şov yapan, 1410 yılında inşa edilmiş ünlü  Astronomik Saat Kulesi ve Hussiteler’in reform kilisesi Tyn bulunuyor. Meydana yakın bir köşede de Saint Nicolas Kilisesi... O kadar büyük bir kalabalık var ki sanırsınız tüm dünya fotoğraf makineleriyle bu meydana toplanmış, Prag’daki anılarını ölümsüzleştirmek için...

Şehir merkezindeki yoğun tempodan biraz uzaklaşmak için, bu bölgeye yakın Yahudi Mahallesi’ni giderek sinagogları, Yahudi Müzesi’ni ve Avrupa'nın en eski Yahudi Mezarlığı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgede bulunan güzel binaları ve lüks mağazaları da görmek için ara sokaklara dalmanız yeterli.

Buradan ünlü Charles Köprüsü’ne ara sokaklardan süzülerek gidebilirsiniz, her sokakta karşınıza Prag kadar güzel ve orijinal  birçok kafe, restoran, bar ve mağaza çıkacak; yüzünüzde tebessümler oluşturacak gördükleriniz, kah güldürecek kah şaşırtacak sizi…   

Charles Köprüsü Prag’ın en güzel ve tarihi köprülerinden biri olduğundan yine büyük bir kalabalığa denk geleceksiniz ve maalesef yavaş ilerleyeceksiniz; hiç keyfinizi bozmayın bol bol fotoğraf çekin, heykelleri inceleyin, kuğulara bakın, sokak müzisyenlerini dinleyin, tezgahlara bakın, ressamları izleyin ve nehre gülümseyin...

Ve istikamet dünyanın en büyük antik kale ünvanını elinde bulunduran Prag Kalesi’ne, biraz yoracak sizi o tepeye çıkış ama bu şehri bir de yukarıdan izlemek gerek. Prag’ın neredeyse her yerinden görünen, muhteşem yapısı Aziz Vitus Katedrali ve Altın Yol da bu bölgenin içinde yer almakta.

Prag’ın diğer sembollerinden biri de dans eden binası, Jiratskuv Köprüsü'nün hemen yanında rastlayacaksınız kendisine, sanki reverans yapıp size hoş geldiniz der edalarında...

Binamız dans ededururken Leis Köprüsü'ne doğru yönelebilirsiniz; buradan nehirde kano, bisiklet, kayık kiralayıp keyif çatan insanları izlerken, karşınızda kartpostal gibi duran Prag’a tanıştığınız için ne kadar memnun olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Prag’ in en rengârenk mekânıysa John Lennon Duvarı. Kampa Parkı’nın arka sokaklarında bulunan, her renk ve dile ev sahipliği yapan bu koca duvar, bir şeyler yazmak ya da çizmek isteyen herkesi davet ediyor.

Dünyanın en ihtişamlı ilk 10 kütüphanesinden birinin Prag’da olduğunu öğrendiğinize şaşırmayacaksınızdır sanırım, eğer kütüphanelere merakınız varsa Klementinum Kütüphanesi'ni de görülecekler listesine ekleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Prag’ın dar sokaklarında irili ufaklı bir sürü restoran ve bar olduğundan dolayı gönlünüze ve bütçenize uygun bir yer bulup aç kalmayacağınız kesin. Ama o hep gözünüze çarpan kokoreç tarzı tatlıyı deneyebilirsiniz, adı Trdelník olup köz ateşinde pişirilen, tarçınlı ve üstü şekerle kaplı bir hamur tatlısıdır kendisi.

Prag her sokağı ayrı güzel masalımsı şehir...

Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine...

Interrail turumuzun bu rotasında Prag'dan önce SofyaBükreşBudapeşte ve Viyana'daydık. Sırada ise şu şehirler var: BerlinAmsterdamBrüksel, Paris, Lyon, Nice, Torino, Bern, Stuttgart