Hollanda Mutfağı

Amsterdam’da birçok farklı dünya lezzetini tatmanız mümkün. Bölgeye özgü yemek çeşitleri diğer Avrupa şehirleriyle karşılaştırıldığında oldukça az. Ama yine de geziniz boyunca tatmanız gereken özel lezzetler var.


journeyaroundtheglobe.com

Peynir: Hollanda mutfağında onlarca farklı peynir çeşidi vardır. Flemenk peynirlerinden mutlaka tatmalısınız.
Ossenworst: Baharatlarla lezzetlendirilmiş bir jambon türüdür. Güzel bir atıştırmalıktır. Birçok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Amsterdam farklı sandviç çeşitleriyle de ünlüdür bunlardan bazıları; Broodjes, Tostis, Saucijzenbroodje, Uitmijter.

Tatlı çeşitleri;

Pancake: Amsterdam’da neredeyse her köşede Pancake dükkanları göreceksiniz, bunlardan birine yaklaşıp tatlarına bakmalısınız, sundukları çeşitlilikle sizi şaşırtacaklar.
Stroopwafels: İnce bir hamurun arasına reçel ve çikolata gibi tatların eklenmesiyle yapılan bir çeşit waffle’dır.
Oliebollen: Genellikle bayram günleri, yeni yıl gibi günlerde yapılan bir hamur işi tatlısıdır. Üzüm ya da kuş üzümü ile servis edilir. Kış günlerinde daha çok tercih edilir.
Limburgse Vlaai:Meyve, çikolata ve kremanın kusursuz birleşimidir.
Chocoladeletters: Hollanda’ya özgü bir çikolata çeşididir.
Hollanda mutfağından güzel örnekler bulabileceğiniz D’vijff Vlieghen, muhteşem manzaraya sahip Excelsior restoran tercih edebileceğiniz mekanlardan birkaçıdır. 

Bahşiş: Amsterdam’da servis ücretleri faturaya dahil edilir. Ne kadar servis ücreti ödediğinizi faturadaki BTW yazan bölümde görebilirsiniz. Genelde bu oran ücretin %15’i kadardır.