Norveç’in Festivalleri

1

Kuzey Işıkları Festivali (Ocak)
25 yıldır Tromso şehrinde düzenlenen bir müzik festivalidir. Her yıl farklı müzik türlerinden yüzlerce sanatçıyı ağırlar. Cazdan operaya, oda müziğinden senfoni orkestralarına tüm müzikseverlere hitap eder.Kuzey ışıklarının çıplak gözle izlendiği Tromso’da açık hava etkinlikleri, sergiler ve seminerler katılımcılara eşlik eder.

Trondheim Caz Festivali (Mayıs)
Norveç’in Trondheimşehrinde 1979 yılından beri düzenlenmektedir. Çağdaş İskandinav ve Avrupa caz eserleri ağırlıklıdır. Özellikle genç sanatçılar için bir ortaya çıkış noktası özelliği taşır. Her yıl 70’e yakın etkinliğin düzenlendiği festival 3 gün sürmektedir.

Ekstrem Sporlar Haftası (Haziran)
Dünyanın en büyük ekstrem sporlar festivallerinden biridir. 1998 yılından beri Voss şehrinde düzenlenmektedir. Hafta boyunca yarışmacılar paraşütle yüksek atlama, yamaç paraşütü, yelken kanat, uçurtma sörfü, tırmanma, dağ bisikleti, rafting gibi spor dallarında performans göstermektedir. Her yıl binlerce yarışmacıyı ve on binlerce izleyiciyi ağırlamaktadır.

Bollywood Festivali (Eylül)
Norveçin en büyük film festivalidir. 2003 yılından beri düzenlenmektedir. Festival Hint sinemasını ve kültürünü görünür kılmak, yeni yapımcıları ve yönetmenleri desteklemek ve eğlence sektörüne farklı bakış açıları kazandırma hedefleriyle ortaya çıkmıştır. Her yıl düzenlenen festival Hint sinemasının en iyi filmlerini Norveçli sinemaseverlerle buluşturmaktadır.

Norveç’in diğer festivalleri: Ultima Çağdaş Müzik Festivali (Nisan), Norwegian Wood Müzik Festivali (Haziran), Bergenfest: Bergen Müzik Festivali (Haziran), Hell Blues Festivali (Eylül), Bergen Yağmur Festivali (Ekim)