Bolivya’nın Festivalleri

Bolivya zengin bir kültüre sahiptir. Bu yüzden ülkede pek çok karnaval ve festival düzenlenir. Bunların en önemlisi ise her sene şubat ayında düzenlenen Oruro Karnavalıdır. Oruro kentinde gerçekleşen ve bir hafta süren karnavalda renkli kostümler giymiş dansçılar, müzisyenler sokakları doldururken festival süresince su savaşları da düzenlenmektedir. Festivalde kaçırmamanız gereken en önemli şey ise diablada adını verdikleri şeytanın dansı bölümüdür. İki baş dansçının Lucifer ve Aziz Michael kılığına girdiği seremonide yüzlerce dansçı şeytan kostümü içinde dolaşır.

Bir diğer büyük karnaval Tarabuco ise her mart ayının üçüncü pazar günü Tarabuco’da düzenlenir. Bilinen en büyükyerli halk festivali olan Tarabuco boyunca İspanyol kolonilerine karşı kazanılan zafer kutlanmaktadır. Folklorik dansların ve ritüellerin tekrarlandığı festivalde ülkenin yerel biraları da çokça tüketilir.

Benzer bir diğer karnaval ise Fiesta del Grand Poder’dir. Aymaran geleneğinin renkli şekilde kutlandığı her sene haziran ayında düzenlenen festivalde pek çok dansçı La Paz sokaklarını kuşatır.

Bolivya’nın en özel festivallerinden biri Día de las Ñatitastır. Kafatası günü anlamına gelen festival her sene 9 Kasım tarihinde La Paz Mezarlığı’nda kutlanır. Aymara geleneğine dayanan festivalde halk sembolik olarak ellerindeki kafatasını parlak cam kutular içinde sunar.Gül ve koka yapraklarının saçıldığı festivalde serenatlar yapılır. Antik Aymara kültürüne dayanan festivalin hikayesi ise şöyledir, Aymara inancına göre insanın yedi ruhu vardır ve bunların sonuncusu ölümden sonra iskelet olarak kalır. O yüzden kafatası evlerde saklanır ve şans getirdiğine inanılır.

San Ignaci’da düzenlenen Fiesta Patronal ise Rio karnavallarını andırır. Her sene temmuz sonunda gerçekleştirilen bu geleneksel festivalde bütün gece ülkenin ikonik dansı machetero yapılır.

Nisan başında Santa Cruz ve Chiquitos’ta düzenlenen The Chiquitos Musical Renaissance kapsamında bu iki şehrin kiliselerinde müzik etkinlikleri düzenlenir. Orkestra ve grupların bir araya geldiği bu müzik festivalinde pek çok yerel etkinlik de düzenlenir.

Aymara Yeni Yılı ise ülkenin en özgün kutlamalarından biridir. 21 Haziran’da gerçekleştirilen festival Tiahuanacu sokaklarını aydınlatır. Bolivya’da kış dönümünün yani en uzun gecenin yaşandığı 21 Haziran tarihinde gece bütün sokaklar meşaleler ile aydınlatılır. Ateşler yakılır ve geleneksel kostümler giyilir. Isınmak için sıcak koka ve alkolün tüketildiği gecede güneşin doğumuna kadar kutlamalar sürer, etkinlik gün doğumunun izlenmesiyle son bulur.