Macaristan, Sınırlarını Kapatan İlk Schengen Ülkesi Oldu

Başbakanlık temsilcisi Gergely Gulyás, Macaristan'ın yurtdışındaki COVID-19 enfeksiyonlarının sayısındaki artıştan sonra 1 Eylül Salı gününden itibaren uluslararası vatandaşlar için sınırlarını geri çekeceğini duyurdu.

“Sınır geçişine sınırlı saatlerde izin verilecek ve insani yardım koridorları üzerinden seyahat daha önce yürürlükte olan kurallara bağlı olarak gelecekte de garanti edilecek. Spor etkinlikleri için belirli, katı kurallar uygulanacak, diplomatik ve resmi seyahatlere de izin verilecek. Özel değerlendirmeyi hak eden durumlarda, ulusal polis şefi muafiyetleri verme yetkisine sahip olacaktır, "dedi Bakan Gulyás.

Dünyadaki ülkelerin çoğunun uygulanan seyahat kısıtlamaları ve sınır kapatmaları için yeni alternatifler aradığı bir zamanda Macaristan, Koronavirüs salgını ortasında katı önlemlerini yeniden uygulayan ilk Schengen ülkesi olacak.

1

Bununla birlikte, yeniden getirilen yasakta diplomatik ziyaretler ve diğer acil durumlar gibi bazı muafiyetler olacağını da vurgulayan yetkililere göre, ülke içinden geçiş koridoru işlevsel olmaya devam edecek.

Yabancı ülkelerden dönen Macaristan vatandaşlarının ülkeye vardıklarında karantina altına alınmalı veya negatif PCR testi sonucu sunmaları gerekiyor. PCR Testi negatif sonuç sunma zorunluluğu transit geçecek olan bireyler için de geçerli. Türkiye Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya, İsveç, İspanya, İngiltere, Rusya, Sırbistan, Japonya, Çin, ABD ve Kanada vatandaşları ancak sağlık kontrolünden sonra ülkeden geçebilecek.

Türkiye tatilinden dönüşte Macaristan’dan transit geçmeyi planlayan, Avrupa ülkelerinde oturma izni olan Türk vatandaşları için dört aşamalı geçiş kuralı getirildi.

  1. Yolcular sağlık kontrolünden geçecek.
  2. Hangi ülkeye gideceğini ve orada oturma- çalışma izni olduğunu ispatlayacak.
  3. Sınırdan geçmek isteyen yolcular geçiş rotasını kesinlikle terk etmeyecek.
  4. 24 saat içerisinde Macaristan'ı terk etmiş olacak.

Giriş yasağı en az bir ay süreyle yürürlükte kalırken, Macaristan vatandaşlarının diğer ülkelere zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmaları isteniyor.

Bakan Gulyás geçen hafta, "1 Eylül'den sonra, özellikle güney ülkelerinde kimse yurtdışında tatil organize etmemelidir." dedi.

2

Diğer önleyici tedbirlerin yanı sıra Budapeşte Uluslararası Havalimanı “FerencLiszt” de yüz maskesinin uçak içi uçuşlarda zorunlu olduğunu duyurarak sosyal mesafeye de uyulması gerektiğini hatırlattı.

Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan ülkede şu ana kadar toplam 6.139 COVID-19 vakası kaydedildi. Virüsten Macaristan'da 615 kişi hayatını kaybetti.

Macaristan tarafından kırmızı listeye alınan ülkeler; Arnavutluk, Bosna- Hersek, Beyaz Rusya, Kosova, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Ukrayna. Bu ülkelerden gelenkişiler Macaristan'a giremeyecek. Macaristan sınırları tüm Afrika ülkelerine ve Gübey Amerika ülkelerine kapalı. Japonya, Güney Kore ve Çin dışında diğer tüm Asya ülkelerine kapalı.

Etiketler