Seyahat İzin Belgesi Alma

Türkiye'de dün ( 27 Mart 2020) itibariyle corona virüs kapsamında yeni tedbirler alındı. Alınan tedbirler arasında bulunan şehirler arası yolculuğa kısıtlama getirilmesi ve insanların ancak valilikten seyahat izin belgesi aldıklarında şehirler arası yolculuk yapabilecekleri kararı vatandaşlarda bu izin belgesinin alınmasıyla ilgili sorular oluşturdu. Biz de hazırladığımız içerikte bu belgenin alınışına detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Şehirler Arası Otobüsler Valilik Uygun Görmedikçe Çalışamayacak

Alınan karara göre valiliğin uygun gördüğü koşulları sağlamayan otobüsler şehirler arası yolculuk yapamayacak. Bu noktada da il dışına seyahat etmesi zorunlu vatandaşlar valilerin ve kaymakamların koordine ettiği Seyahat İzin Kurulu'na başvurmak zorunda olacaklar. Talebi uygun görülen kişilere düzenlenen otobüs seyahat izin belgesi sayesinde de bu kişiler yolculuk yapabilecekler.

Otobüs Yolculuklarına Sınırlama

Otobüs Seferleri Talepler Doğrultusunda Planlanacak

Dün alınan yeni önlemler doğrultusunda artık şehirler arası otobüs seferleri seyahat izin belgesi alabilen kişilerin sayıları doğrultusunda planlanacak. Bu noktada planlanan seferlerle ilgili belge almış kişiler bilgilendirilecek ve onların yolculuk yapabilmesi sağlanacak.

İzin Belgesi Olan Kişilere Sağlık Kontrolleri Yapılacak

Şehirler arası yolculukla ilgili alınan tedbirler bu kadarla da kalmadı. Açıklanan kararlara göre yolculuk yapmak için izin alan kişiler yol üzerinde iki kere sağlık kontrolünde geçecek. Bu kontrollerden ilki bulundukları şehrin otogar çıkışında yapılacak ve herhangi bir semptom göstermeyen kişiler seyahatlerine başlayabilecek. Bir diğer kontrol de il girişlerinde gerçekleşecek ve semptom göstermeye başlayan kişiler 14 gün boyunca karantinaya alınacaklar. Bu noktada da tanı konan kişilerin karantina sürecine uyup uymadıkları sıkı sıkıya kontrol edilecek.

Şehirler Arası Yolculuğa Sınır

Gidilecek Yere Vatandaşların Bilgileri İletilecek

Kararlar doğrultusunda seyahat izin belgesi alan kişilerin kişisel bilgilerinin olduğu bir liste gidilecek şehirdeki valiliğe iletilecek. Yani otobüsteki yolcuların telefonlar ve gidecekleri yerlerdeki adreslerini içeren bir liste hazırlanacak.

Mola Vermek Yok

Belirli bir süre için geçerli olacak bu kurallar kapsamında artık molalar olmayacak ve yolcular yalnızca gidecekleri yerlerdeki otogarda duracak. Ayrıca otobüs firmalarının servisleri de bu süreçte hizmet vermeyecek. Ayrıca otobüsler yalnızca boşlukla oturtulabilecek kadar kişiyle seferlerine başlayabilecek.