İskoçya Mutfağı

İskoç mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri cullenshick ismini verdikleri patates, krema ve mezgiti karıştırarak yaptıkları balık çorbasıdır. En meşhur yemeği ise haggisdir. Nasıl yapıldığını duyduğunuzda damak tadınıza uygun olup olmadığı konusunda sizi düşündürmesi muhtemel bu yemeği yine de İskoçya’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Haggis doğranmış koyun kalbi, akciğeri ve karaciğerinin koyunun mide kesesinde pişirilmesi ile yapılıyor. Bu yemeği İskoçlar, “neeps&tatties dedikleri ve pek çok ana yemeğin yanında mutlaka servis edilen patates ve turpla beraber sunuyorlar.

Kahvaltılarında daha çok porridge dedikleri yulaf, sosis biftek ve domuz eti tüketmeyi tercih eden İskoçların bir diğer favori yiyeceği ise İskoç Payı. Orijinalinin koyun etinden yapıldığı bu payı farklı etleri kullanarak da pişiriyorlar. En meşhur tatlıları ise stornowg dedikleri yoğun siyah pudingleri.

İskoç mutfağında vejetaryen ve vegan yemek bulmanın güçlüğünü fark etmişsinizdir. Fakat Edinburgh bu konuda bir derya; çünkü şehirde pek çok vejeteryan ve vegan restoran mevcut.

İskoçya denince viskiden bahsetmemek elbette olmaz. Hemen her köyde viski üretimi yapılmaktadır. Yazın ziyaretçilere açık olan bu viski tesislerinin sayısı 100 civarındadır. Viski, İskoçya ekonomisinin en önemli ihracat mamulleri arasında başı çekmektedir. Ülkenin bir diğer önemli içkisi de IrnBru’dur. Çokça popüler olan bu turuncu renkli yumuşak ve kafeinli içki İskoçya’da kola gibi satılmaktadır.