Milano Mutfağı


 

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. “Denominazione di origine controllata” (DOC) adı verilen coğrafi işaret yönetmeliği çok sıkı bir biçimde uygulanmaktadır.

Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “bar” adı verilir. Bunun dışında “ristorante” denilen restoranlar ve “trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır.

Deniz ürünlerinin mutfaktaki önemi lokasyona değil kültüre bağlıdır. Örneğin, hemen deniz kıyısında yer alan Napoli mutfağında yeri çok kısıtlı olan deniz ürünleri, Roma ve Venedik restoranlarında başlıca ürünler arasındadır. Av etleri ve kümes hayvanları da mutfaklarında büyük öneme sahiptir. 

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Diğer meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Zeytin yağı denince akla ilk İtalya gelir.

Popüler Restoranlar
Chandelier, Savini, Boeucc', Da Abele, La Terraza, Il Ristorante Trussardi Alla Scala.

Bahşiş
Her yerde olduğu gibi Milano’da da garsonlar servis karşılığında bir bahşiş beklemektedirler. Genellikle servis faturaya eklenmektedir. Hesaba %5-%10 eklenebilir. Özellikle içkilerde ‘tavalo’ ve ‘banco’ dedikleri oturarak ve ayakta içme şekline göre değişen ödemeler mevcuttur.