Google+

ESTONYA'NIN BAŞKENTİ TALLİNN

274009 May 2016Gezi Notu
boray60boray60Gold Yazar09 May 201627400 Yorum

Baltık ülkeleri dendiğinde hemen herkesin aklına Estonya, Letonya ve Litvanya gelir; ancak Estonyalılar köken olarak Finlerle akrabadır. Şehirde dolaşırken ülkede ne kadar çok Fin olduğunu belki farketmedik ama Helsinki'ye feribotla geçerken kalabalığı görünce iki ülke arasındaki sıcaklığı anladık. Fakat bunun asıl nedeninin Tallinn'in Helsinki'ye göre çok ucuz olduğunu duyunca haliyle şaşırdık. Tallinn'in eski şehrinin 1977'de UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındığını söyleyip 400.000 nüfuslu küçük ama şirin Baltık şehrini tanımaya başlayalım.

Şehrin önemli yerlerini rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Gezilecek yerler zaten Eski Şehir bölgesinde ve burası da iki bölümden oluşuyor: All Linn denilen Aşağı Kent ve Toompea denilen Yukarı Kent.
Şehri gezmeye Toompea'dan başlamanızı tavsiye ederiz. Şehrin bu en yüksek yerinde Alexander Nevski Katedrali tüm ihtişamıyla karşımızda. Hemen karşısında ise pembe renkli Parlamento Binası.

Tallinn

Tallinn-1

Şehrin yukarıdan görüntüsü ise gerçekten çok güzel.

Tallinn şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Old Tallinn Apartments, Best Apartments - Sakala Luxury, Scandinavian Style Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Centre Apartment Viru Foorum Keskus, Pikk Old Town Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Economy Baltics Apartments - Keldrimäe, Old City Apartment with Sauna, Park Apartment Tallinn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tallinn aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tallinn-2

Şehre indiğimizde bizi karşılayan parke taşlı güzel bir meydan, dar sokaklar, küçük dükkan ve evler oldu. Şehirde turistik bölge, şehrin merkezinden oluşuyor. Bu çok küçük şehri yürüyerek gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Şehir bize biraz Brugges'ü çağrıştırdı; yani Tallinn de tam bir Ortaçağ şehri. Restoranlarda görevliler yöresel kıyafetler giyerek bizi bir masalın içerisine sokuyor. Aşağı Kent'ten çektiğimiz fotoğraflar sayesinde bize hak vereceksiniz. Buyurun...

Tallinn-3

Tallinn-4

Tallinn-5

Tallinn-6

Tallinn-7

Tallinn-8

Tallinn-9

Tallinn-10

Tallinn-11

diğer gezi yazılarımız için: haydigeziyoruz.com.tr

Tallinn şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Helsinki Sürdürülebilir Şehir Turu (55 €), Orta Helsinki Turu (80 €), Talin: 3 Saatlik Orta Çağ Yürüyüşü Turu (100 €), Helsinki: Helsinki ve Suomenlinna 5-Saat Seyir Turu (139.9 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar