Google+

Arama formu

ESTONYA'NIN BAŞKENTİ TALLİNN

Baltık ülkeleri dendiğinde hemen herkesin aklına Estonya, Letonya ve Litvanya gelir; ancak Estonyalılar köken olarak Finlerle akrabadır. Şehirde dolaşırken ülkede ne kadar çok Fin olduğunu belki farketmedik ama Helsinki'ye feribotla geçerken kalabalığı görünce iki ülke arasındaki sıcaklığı anladık. Fakat bunun asıl nedeninin Tallinn'in Helsinki'ye göre çok ucuz olduğunu duyunca haliyle şaşırdık. Tallinn'in eski şehrinin 1977'de UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındığını söyleyip 400.000 nüfuslu küçük ama şirin Baltık şehrini tanımaya başlayalım.

Şehrin önemli yerlerini rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Gezilecek yerler zaten Eski Şehir bölgesinde ve burası da iki bölümden oluşuyor: All Linn denilen Aşağı Kent ve Toompea denilen Yukarı Kent.
Şehri gezmeye Toompea'dan başlamanızı tavsiye ederiz. Şehrin bu en yüksek yerinde Alexander Nevski Katedrali tüm ihtişamıyla karşımızda. Hemen karşısında ise pembe renkli Parlamento Binası.

Tallinn

Tallinn-1

Tallinn bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Şehrin yukarıdan görüntüsü ise gerçekten çok güzel.

Tallinn şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Villa Tiigi, Harmonie Homestay, Sõle 15 - 7 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Pagari Residence, Modern Luxury Apartment in City Centre, Liivalaia 40 Blue Balcony Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hestia Hotel Seaport, Go Hotel Shnelli, Heart of Kalamaja Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz City Center Gonsiori Studio, Lastekodu street Apartment, Cozy Kopli Studio tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tallinn aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tallinn-2

Şehre indiğimizde bizi karşılayan parke taşlı güzel bir meydan, dar sokaklar, küçük dükkan ve evler oldu. Şehirde turistik bölge, şehrin merkezinden oluşuyor. Bu çok küçük şehri yürüyerek gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Şehir bize biraz Brugges'ü çağrıştırdı; yani Tallinn de tam bir Ortaçağ şehri. Restoranlarda görevliler yöresel kıyafetler giyerek bizi bir masalın içerisine sokuyor. Aşağı Kent'ten çektiğimiz fotoğraflar sayesinde bize hak vereceksiniz. Buyurun...

Tallinn-3

Tallinn-4

Tallinn-5

Tallinn-6

Tallinn-7

Tallinn-8

Tallinn-9

Tallinn-10

Tallinn-11

diğer gezi yazılarımız için: haydigeziyoruz.com.tr

Etiketler


Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...