Google+

Arama formu

POZNAN GEZİ ANILARI

Varta nehri kıyısında yer alan Poznan Polonya’nın 3. büyük şehri. Aynı zamanda Polonya Krallığı'nın ilk başkenti olduğu iddia edilmektedir.
Poznan

Ülkenin metrekare olarak en büyük fuar alanı burada, Dünya Ticaret Merkezi. Ortalama her 2 haftada bir fuar yapılıyormuş. Tüm lüks oteller bu alanın yakınlarında bulunuyor. Polonya'nın en modern demirağı da fuar için kentlerine gelen misafirlere yardımcı olmak için bu şehirde kurulmuş. Ülkenin en düşük işsizlik oranı da yine bu bölgede. 6.500 işçisiyle Wolkswagen fabrikası da bu şehri önemli kılmakta.

19. yüzyıl ve sonrası inşa edilmiş olan şehrin 1500 yıllık tarihi var. Savaş sırasında oldukça hasar görmüş, ancak savaş sonrası yeniden aynen eski haline dönüştürülmüş.
Poznan-1

Market Square, şehrin en büyük meydanı.
Poznan-2

Ortasında yer alan ve rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan büyük bir kilise, üstünde saatler öğlen 12'yi gösterdiğinde 2 keçinin boynuz kavgası yaptığı City Hall kulesi ve meydanın etrafına sıralanmış renk renk, heykellerle, kabartmalarda süslenmiş evler, çiçeklerle donatılmış kafeleriyle yine güzel, sevimli bir Polonya meydanı.
Poznan-3

Poznan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartament przy Browarze, Apartament z Antresolą, Apartament Browarna. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Platinum Palace Residence Boutique Hotel, Apartamenty Elite gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartamenty Shanti, Cinnamon Hostel, Akcent Europe tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Poznan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Poznan-4

Poznan-5

Ünlü yazar Adam Mitskiewich de bu şehirde yaşamış.

Şehirdeki eski bira fabrikası çok fazla bozulmadan dev bir AVM’ye çevrilmiş. Metrekare olarak Avrupa’nın en büyüklerinden. İçinde bulunan çeşitli restoranların en ünlüsü olan “Piano Restoran”da güzel bir yemek yiyoruz. Oldukça yeni olan Sheraton Oteli tavsiye ederim.


Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...