Senanque Manastırı Lavanta Tarlaları

Sénanque Manastırı, Fransa'nın Provence bölgesinde, Gordes köyüne 4 kilometre uzaklıkta doğanın orta yerine kurulmuş bir manastır. İnsanı kendine hayran bırakan mimarisi ve lavanta tarlalarıyla meşhur bu manastır, 1148 yılında Sistersiyen kesişleri tarafından kurulmuş. Bugün hala manastırda yaşayan kesişler, manastırın bahçesinde lavanta yetiştirip arıcılıkla uğraşıyorlar.

Bir ikon haline gelmiş manastır binasının yakınına gidemeseniz de, manastırın izin verilen alanlarını rehber eşliğindeki ücretli turlar dahilinde görebilirsiniz. Her tur yaklaşık bir saat sürüyor ve rehberler manastırın tarihçesini ayrıntıları ile anlatıyorlar.

Sénanque Abbey (Abbaye Notre-Dame de Sénanque) by Michael Benchimol

Manastırın önündeki lavanta tarlalarına giremeseniz de manastır duvarlarının dışında büyüklü küçüklü çok sayıda lavanta tarlası var. Lavanta tarlalarının içine girip resim çektirebilirsiniz fakat çiçekleri koparmak kesinlike yasak. Eğer lavanta tarlaları arasında dolaşmayı tercih ederseniz, arılara dikkat edin. Yakın çevrede arıcılıkla uğraşıldığı ve tam da çiçek tarlalarının arasında olduğunuz için etrafta bir sürü uçuşan, lavantalara konan arılar göreceksiniz.

Haziran ve temmuz ayları lavantaların coştuğu ve dolayısıyla turistlerin lavanta tarlalarına akın ettiği aylar.

Sénanque Abbey (Abbaye Notre-Dame de Sénanque) by Drew Hylbert