Bolivya Mutfağı

Bolivya mutfağı bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ülkenin Andes ve Altiplano gibi yüksek bölgeleri patates, pirinç, et gibi daha karbonhidrat ağırlıklı beslenirken, alçak kısımlarında tropikal lezzetler ön plana çıkmaktadır.Bifteğin menüsünde önemli yer tuttuğu Bolivya’da La Paz gibi büyük kentlerde dünya mutfağından da pek çok farklı restorana rastlayabilirsiniz. Vejetaryen seçeneklerin çok olmadığı Bolivya her ne kadar karalarla çevrili olsa da ülke de balık da tüketilmektedir. Bolivya mutfağı için ‘et ve patates’ tanımı yapılır. Domuz etinin hayli popüler olduğu ülkede genel pişirme tekniği kızartmadır.

Bolivya’nın geleneksel tatlarından salteñas et, sebzeler, sos, zeytin ve haşlanmış yumurta ile doldurulmuş hamur işi bir yemektir. Peynir ve yukka kullanarak hazırladıkları cuñapediğer önemli lezzetlerinden biridir. Ayrıca Bolivya’ya gittiğinizde peşine düşmeniz gereken bir diğer tat chorizos chuquisaqueños sos ile hazırlanmış bir çeşit domuz sosisidir. Lomomontado adını verdikleri yemekleri ise yumurta ve kıyılmış domates ile servis ettikleri biftek filetosudur. Pek çok yemekte kullandıkları baharatlı ve acı sosları ilajwa ülkenin en önemli tatlarındandır. Ayrıca Amazon nehrinden avladıkları surubí balığını da çokça tüketmektedirler.Kurutulmuş lama eti ya da biftekten yaptıkları charquekan yemeğini ilawaja sosu ve patates kızartması ile servis ederler.

Bolivya’nın en önemli içeceklerinden mate koko yapraklarından hazırladıkları bir çeşit bitki çayıdır ve yorgunluğa iyi gelen uyarıcı özelliği vardır. Kokteyl ve limonatalarda çokça kullandıkları singaniyi ise fermante ettikleri üzümlerden hazırlarlar. Bolivya’da şarap endüstrisi çok gelişmemiştir ama ülkede Arjantin ve Şili şaraplarına kolayca ulaşabilirsiniz. En meşhur şarapları ise Tarija’dan gelen La Concepción’dur. Bolivya’da bahşiş çok önemsenmez, fakat yine de %10 civarı bir bahşiş miktarı yeterlidir.