Kıbrıs'a Bilet Fiyatları Düşüyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 2019'un Nisan ayı itibariyle Türkiye - Kuzey Kıbrıs arası uçak bilet fiyatlarında ucuzlama olacağını belirtti. Bakan, Türk Hava Yolları ile bilet ucuzlatma amacıyla yapılan görüşmelerin sonlandığını belirtti. Karara göre AnadoluJet'in bir uçağının Kuzey Kıbrıs'ta konuşlandırılmasıyla Nisan ayı itibariyle uçak bileti fiyatlarında 300 - 400 TL civarında düşüş yaşanacak.

Ataoğlu, daha önceki görüşmelerde beklenen indirimin gerçekleşmediğini, bunun üzerine Girne - Alanya gemi seferleri başlatıldığını söylemişti. Ancak gemi seferlerine de yeterli miktarda ilgi gösterilmemişti. Yeni uygulamayla Nisan ayının başından itibaren Adana'dan, Antalya'dan ve Gaziantep'ten seferler başlayacak. Ataoğlu, "Farklı destinasyon Hatay veya Trabzon olabilir mi diye de bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Nisan ayı itibarıyla AnadoluJet’in devreye girmesi sonrasında bilet fiyatlarında 300 - 400 TL düşüş bekliyoruz. Bunu THY yetkilileri yaptığımız görüşmeler sonucunda açıklıyorum" dedi.

Fikri Ataoğlu, İngiltere'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne seyahat eden yolcuların da karşılaştıkları zorluklara değindi. "Engelleri aşarak hedefimize ulaşıyoruz" diyen Turizm ve Çevre Bakanı, bakanlık ve THY yetkililerinin İngiltere’den Kuzey Kıbrıs'a uçan yolcuların uçaktan inmeden yolculuk yapmaları yönünde bir çalışma içerisinde olunduğunu kaydetti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, turizmde dışa açılım amacıyla ocak ayından beri İngiltere'de tanıtım çalışmaları yürütmekte. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne vizesiz ve doğrudan seyahat edebiliyor. Ancak Güney Kıbrıs'a ancak Atina aktarmalı bir uçuş ve Schengen vizesiyle ulaşılabiliyor. 

Etiketler