Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Feribot Seferleri Başladı!

Sıcak günlerin gelişiyle birlikte yaz kendini göstermeye başladı. Bu güzel haberin üstüne verilebilecek diğer güzel haberde; Covid-19 pandemisinin hayatımızdaki olumsuz etkisi de güç kaybetmeye devam etmesi.  Genç yaşlı hemen hepimizi sevindiren kontrollü olarak normal hayata dönüş sürecine geçtik bile. Üç ay süren zorunlu eve kapanıştan sonra sevdiğimiz insanları, sevdiğimiz yerleri gidip görmek, sevdiğimiz yemekleri yerinde yemek artık mümkün.

Bir çoğumuz için yaz demek deniz, güneş, kum demek. Kısacası bugünlerde aklımız fikrimiz Akdeniz, öyle değil mi? Akdeniz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak demektir bir çoğumuz için.

Maalesef Covid-19 vakalarının görülmesiyle birlikte 14 Mart itibari ile Türkiye dahil tüm ülkelerden KKTC’ye girişler yasaklanmıştı. Ülkeye sadece KKTC vatandaşı, ülkede eğitim alan öğrenciler ve göçmenlerin girişine izin veriliyordu. Ülkede salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte Türkiye’den Mersin-Taşucu limanından KKTC Girne limanı arasındaki feribot seferleri 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren az sayıda olsa da kısmen başlamıştı.

Kıbrıs

Bugün size güzel bir haber daha verelim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Mersin-Taşucu ile KKTC Girne limanı arasındaki feribot ulaşımı 10 Haziran itibari ile normal sayıda seferlere başladı.

Mersin-Taşucu limanından ülkeye yapılacak seferler için bilet satışları Akgünler Denizcilik ve Filo Denizcilik firması internet sitesinden yapılmaktadır. 

Antalya – Alanya’dan yapılan feribot seferleri ise henüz açılmadı.

Covid-19 sonrası normal sürece geçişle birlikte feribot ulaşımında alınan önlemler ve uyulması gereken kuralları da hemen hatırlatalım;

  • İnsan temasını en aza indirmek için biletler online alınması öneriliyor.
  • Tüm yolcuların maske kullanması zorunlu.
  • Seyahat edecek bireyin yüksek risk grubunda olmasına bağlı olarak korunma tedbirleri koruyucu yüz siperliği, tulum gibi ürünlerle artırılabilir.
  • Yolculuk öncesinde limanda ve feribot içinde sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor.
  • Yolcuların cihazlarla ateş kontrolü yapılacak, korona belirtisi taşıyanlar hastaneye yönlendirilecek.
  • HES kodu ile ilgili soru ve sorunlarınız için ALO 199'dan detaylı bilgi alabilirsiniz.