İskoçya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

İskoçya’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz hediyelerin başında kilt adını verdikleri geleneksel etekleri ve viski gelir. Gerçeği 300-400 pound olan kilt, saf yünden yapılır. Viski konusunda ise malt ya da harmanlanmış olarak iki opsiyon vardır. Malt viski daha pahalıdır ve bölge ve şehre göre çeşitlilik gösterir.

İskoçya’nın yüksek tavanlı, parlak alışveriş dükkânları ve butiklerinin bulunduğu geniş caddelerinde kaybolabilirsiniz. Yerel markaların yanı sıra tasarım dükkânlarıyla da aklınızı başınızdan alacak İskoçya’da mücevherler, giyim eşyaları, çömlekler çokça karşınıza çıkacak. Özellikle en meşhur yerel markaları HarrisTweed mağazasına mutlaka uğramalısınız.

Vintage kıyafet konusunda da oldukça tatmin edici olan İskoçya’da küçük kasabaları keşfe çıktığınızda da çok fazla seçenekle karşılaşacaksınız. İskoçya’da bir diğer alışveriş alternatifi ise çiftçi pazarlarıdır. Yerel bölgelerde sokaklara kurulan bu pazarlarda mevsime göre meyve ve sebzelerinin en tazelerine erişebilirsiniz. Bu sayede ülkenin zengin deniz ürünleri, peynirleri, ev yapımı reçelleri, çikolataları ve yine ev yapımı biralarıyla da tanışabilirsiniz.