Google+

Arama formu

Floransa Mutfağı

Floransa Mutfağı
 

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Terrazza De Medici, Apartments Quiet In The City, San Giuliano Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Appartamento Alfanihouse, Domux Home Ricasoli, La Campanella gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel 7 Santi, Hotel Paola, Wow Florence Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Floransa da bu mutfağın pek çok özelliğini barındıran bir bölgededi. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arasında malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Ancak tarif ne olursa olsun zeytinyağı mutlaka kullanılır.

Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır.  
İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “bar” adı verilir. Bunun dışında “ristorante” denilen restoranlar ve “trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. Floransa’da da özellikle eski şehir bölümünde bu tür mekanlar görmek mümkündür.

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Pizza dışında meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto ve lazanya vardır. Tatlı olaraksa tabii ki tiramisu vardır. 

Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği” mutlaka denenmelidir. Sadece su ve undan yapılan “pici” isimli makarna, daha çok kış aylarında tüketilen mısır unu peltesi “polenta”, domuz etinden kızartılarak yapılan “porchetto”da da damak tadınıza uygun olabilir.

Popüler restoranlar
Palle d'Oro, Trattoria Cammillo, Borgo Antico, Restaurant Terrazza Brunelleschi, Filipepe, Il Cibreo.

Bahşiş
İtalya'da çoğu restoranda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Ancak bazı yerlerde servis ücreti hesaba eklenmektedir. Eğer eklenmemişse hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.


Floransa Turları